Facebook tarihi ve yaşadığı sorunlar

Facebook tarihi ve yaşadığı sorunlar
B003 11 scaled
0

Facebook tarihi ile birlikte bilinmesi gereken ilginç bir şirket. Günümüzde pek çok skandala ev sahipliği yapan Facebook, isim değişikliği bile düşünüyor.

Facebook, günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olarak yer almakta. Instagram, WhatsApp ve daha pek çok uygulamayı bünyesinde barındıran ekip, sunmuş olduğu çeşitli hizmetler ile de biliniyor. Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook’un 3 milyara yakın aktif kullanıcı sayısı ile tarihinin bilinmesi gerekiyor.

Facebook tarihi

14 Mayıs 1984 tarihinde ABD’de doğan Mark Zuckerberg, Harvard Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi bölümünü okudu fakat bu bölümü tamamlamadan yarıda bıraktı. O yıllarda henüz Facebook’u kurmadan önce yaptığı büyük olaylardan birisi de üniversite veritabanını çekip kurduğu web sitede yayınlaması oldu. Kurduğu sitede öğrencilerin verilerini izinsiz paylaşan Zuckerberg, üniversite yönetimi tarafından disipline sevk edildi. Bu olay, Zuckerberg’in okulu bırakmasına sebep oldu.

Mark Zuckerberg, okulu bıraktıktan sonra Facebook’u kurmak için çalışmalara başlar ve kısa sürede ortaya yeni bir web sitesi çıkar. 2004 yılında kurulan ve o dönemde The Facebook adıyla bilinen Facebook, oldukça sade bir görünüme sahip iken aynı zamanda daha az özelliği bünyesinde barındırıyordu. Web sitesinin ilk amacı Harvard Üniversitesi’ndeki öğrencileri birleştirmek olsa da sonrasında gelişerek diğer üniversiteler de ağa katılmaya başladı. Facebook, bir süre sonra üniversitelerin de dışına çıkarak genel olarak halka açıldı.

Facebook tarihi

Facebook tarihi konusunda Facebook’un isim değişikliğinin de konuşulması gerekiyor. The Facebook olarak bilinen Facebook’un isminin değişimi ise bir yemekte gerçekleşti. Yemek sırasında diğer arkadaşlarına The Facebook’un yeni ismini duyuran Mark Zuckerberg, yeni ismi Facebook olarak açıkladı. Günümüze kadar yeniliklerle ve yeni tasarımlarla büyüyerek karşımıza çıkan Facebook, Instagram ve WhatsApp uygulamalarını da satın almasıyla daha büyük bir hizmet sunmaya başladı.

Facebook, her ne kadar sosyalleşmeyi sağlayan bir uygulama olsa da çeşitli iddialar ve olaylarla da gündeme geliyordu. Örneğin bir olaya göre Mark Zuckerberg, kullanıcı verilerini izinsiz bir şekilde işlemişti. Bu durum, kullanıcıların tepkisini çekmişti.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap