Farenin Çalışma Mantığı

Farenin Çalışma Mantığı
BW04 11
0

Farenin çalışma mantığı bazı kullanıcıların merak ettiği bir konu olmakta. Farelerin çalışma mantığı aslında o kadar karmaşık değil.

Bazı insanlar bir teknolojinin çalışma mantığını düşünürken kafası çok karmaşık noktalara kayabiliyor. Yani o teknolojinin aslında karmaşık bir yapıda olduğunu düşünebiliyor. Aslına bakarsak pek çok teknolojik cihazın çalışma mantığı oldukça basit. Örneğin ekrana yansıyan görüntü piksellerden oluşuyor. Her bir piksel kırmızı, yeşil ve mavi rengi göstererek diğer renkleri oluşturuyor. Bir diğer örnek depolama birimlerinin 0 ve 1’lerden oluşan dosyaları kayıt etmesi. Çok karmaşık yapıda olmayan bir diğer ürün fare olarak yer alıyor.

Farenin Çalışma Mantığı

Farenin çalışma mantığına geçmeden önce farenin nasıl bir donanım olduğundan söz etmek gerekiyor. Fare, özellikle bilgisayarlar için kullanılan bir giriş aygıtı olarak karşımıza çıkıyor. Farelerin amacı, bilgisayardaki imlecin hareketini sağlamak. Bu imleç sayesinde ekranın bir yerine tıklamak mümkün oluyor. Fare yalnızca bir butona veya diğer şeylere tıklamak için değil aynı zamanda diğer tuş işlevleri ile farklı amaçlar için de kullanılıyor. Örneğin sağ tık menüsü ve sayfa kaydırma buna örnek olarak gösterilebilir.

Farenin Çalışma Mantığı

İlk fare, bilgisayarı daha hızlı kullanmak amacıyla 1960’lı yıllarda geliştirildi. Günümüzde kablolu fare, kablosuz fare, kızılötesi fare, radyo dalgalı fare, Bluetooth fare ve 3D fare bulunuyor. Bunun yanı sıra mekanik fare, optik fare, LED’li optik fare, lazerli optik fare, dokunsal fare, touchpad ve trackpad bilinmesi gereken diğer fare türleri olarak yer almakta. Geçmişten günümüze kadar gelişen fareler genel olarak birbirine benzer şekilde çalışıyor.

Bir farenin çalışma mantığı aslında karmaşık değil, oldukça basit bir sistem. Mekanik bir fareden başlayalım. Mekanik fare oynatıldığı anda içerisindeki top hareket eder. Hareket nasıl yapılıyor ise top ona göre hareket sağlar. Topa yansıyan hareket, içerisindeki X ve Y silindirini tetikler ve bu silindirler hareketi bilgisayara aktarır. Optik farelerde ise ışık bulunur. Farenin hareketine göre X ve Y koordinatının hareketi algılanır ve oluşan veri bilgisayara gönderilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap