Finlandiya Eğitim Sistemi ve Başarısı

Finlandiya Eğitim Sistemi ve Başarısı
BL09 8
0

Finlandiya eğitim sistemi nasıl bu kadar başarılı oldu? Bazı kişiler bu sorunun cevabını merak edebilir. Bu konuda bu sistemden söz ediyor olacağız.

Finlandiya, mutlu ve refah düzeyi yüksek bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Suç oranının dahi düşük olduğu bu ülkede insanlar güzel bir şekilde yaşayabiliyor. Eğitim sistemine önem gösteren Finlandiya’da eğitim o kadar güzel bir şekilde yapılıyor ki buradaki sistem en başarılı eğitim sistemlerinden birisi olarak yer alıyor. Zaten sonuçlarda da durum bu şekilde ortaya çıkıyor.

Finlandiya Eğitim Sistemi

Finlandiya’da eğitim sistemi bebeklikten yetişkinliğe kadar sürüyor. Bebekler ve okul öncesi çocuklar için günlük bakım ve eğitim programı imkanı sunan Finlandiya, kreş ve anaokulu programına dahi destek veriyor. Anaokulundan sonra 9 yıllık zorunlu eğitim alan öğrenciler, sonrasında akademik veya mesleki bir eğitim seçimi yapıyor. Bir sonraki eğitim düzeyi üniversite olarak karşımıza çıkıyor. Üniversiteden sonra yetişkinler için de ülkede pek çok eğitim merkezi mevcut. Eğitim sisteminin en önemli özelliklerinden birisi ücretsiz olması ve öğrencilere öğün arası da sunuyor olması.

Finlandiya Eğitim Sistemi

Eğitimin en önemli ayrıcalığı öğrencileri seçmek veya sınavla yarıştırmak yerine onları rekabet ortamından uzak eşit bir şekilde yetiştiriyor olmaları. Bu da eğitimin başarılı olmasını sağlayan bir durum. Finlandiya’daki öğrenciler ilk yıllarında puan değerlendirmesi almıyor, bu da öğrencilerin rekabet içerisinde olmamasını sağlıyor. Sonraki yıllarda öğrenciler sınava girse dahi öğrencilere verilen eğitim sebebiyle öğrenciler arasında bir rekabet ortamı oluşmuyor. Her bir birey mutlu bir şekilde sınava girebiliyor. 16 yaşına gelen öğrenci isteğe bağlı olarak eğitimine devam edebiliyor veya eğitimi burada bırakabiliyor.

Kısacası Finlandiya, öğrencileri rahat bir ortam ile buluşturarak okulu bir yuva gibi gösteriyor ve güzel bir şekilde dekore ediyor. Öğretmenler ise öğrencilere en iyi eğitimi sunmaya çalışıyor. Finlandiya’daki öğrenciler ile ilgili yapılan pek çok testte öğrenciler pek çok ülkeyi geride bırakarak üst sıralarda yer almış durumda. Bu da Finlandiya eğitim sistemi ile ilgili önemli bir bilgi olmakta.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap