Kahve Tarihinin İzinde

Kahve Tarihinin İzinde
orta do 2
0

Kahve Tarihinin Ardından

Aşağıdaki paragraflar, kahve tarihinin tüm yönlerine tamamen aşina olan kahve uzmanlarının tarih çalışmalarını özetlemektedir.

Günümüzde insanlara sunulan içeceklerin çok azı kahve kadar ünlüdür.Geliştirilmekte olan yeni enerji içecekleri dışında belki de en iyi kafein kaynağı olan kahve, evden ofise, küçük kahvehanelerden gösterişli restoranlara kadar çeşitli yerlerde popülerdir.

Kahvenin tarihi ancak bin yıldan biraz daha fazla takip edilebilmekte olup, tarih öncesinden beri tüketilen alkollü içkiler ve M.Ö.Buna rağmen kahve popüler bir içecek olarak tüm dünyaya yayılmıştır.Kahvenin tarihine göz atmak, nasıl bu kadar yaygınlaştığını görmenize yardımcı olacaktır.

Afrika Kökenleri

Kahvenin tarihi, yaklaşık9. yüzyılda, kökenleri Etiyopya’da bir içecek olarak.Kahve efsanesine göre Etiyopyalı çobanlar, keçilerinin belirli bir çalının meyvelerini yedikten sonra özellikle şımarık olduğunu fark etmişler ve bu nedenle onu bir uyarıcı olarak tüketme fikrine kapılmışlardır.Gerçek şu ki, kahve muhtemelen 9. yüzyılda bitki yetiştirmenin doğal bir sonucu olarak bir içecek olarak geliştirilmişti.Etiyopya’dan, içecek Mısır da dahil olmak üzere Kuzey Afrika’ya yayıldı.

Orta Doğu’nun Başarısı

Kahvenin Mısır’a tanıtılması, kahveyi dünyanın her yerinde erişilebilir kılıyor.1500’lerde kahvenin popüler bir içecek haline geldiği Orta Doğu’nun geri kalanıyla ticaret yapan limanlar.Tanıtılmasından kısa bir süre sonra Müslüman yetkililer, uyarıcı özellikleri nedeniyle içeceğe yasak koydu.Ancak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yasağa çok benzer şekilde, kahve yasağı uzun sürmedi ve daha sonra kaldırıldı.Ancak tarihin bu noktasında, böyle bir emtia üzerinde sıkı kontroller yürürlükteydi.Kavrulmuş kahve İtalya’ya ve diğer Avrupa ülkelerine ihraç edilmeye başlandıysa da, kavrulmamış tohum ve bitkilerin ihraç edilmesi yasaklandı.

Kolonizasyon ve Kahve

Kahve bitkilerinin ihracatı üzerindeki bu sıkı denetim uzun sürmedi.Kahve tarihinin bu dönemi, 1600’lü yıllarda Hollandalı tüccarların Orta Doğu’dan kahve çekirdeklerini kaçırmasıyla sona erdi.içki içinİlginç bir şekilde, kahve bitkileri diğer Avrupa kolonilerine yayılırken, kahve tarihinin başka bir yüzyılında, 1700’lerde bitki, hala en büyük içecek ihracatçısı olan Brezilya’ya kaçırıldı.

Amerika’da Kahve

Amerika Birleşik Devletleri’nde kahvenin tarihi, erken savaşları izler.Orada 1700’lerde tanıtılan kahvenin popülaritesi, çayın kıt olduğu ve kolonistlerin diğer içeceklere yöneldiği Devrim Savaşı’na kadar yükselmedi.İçecek, benzer nedenlerle 1812 savaşı sırasında yeniden popülerlik kazandı.

Ancak kahvenin tarihinin, bir Amerikan armatürü haline geldiği zaman, İç Savaş sırasında görünüyor., talep yeterince yüksek olduğunda, birçok Amerikan evinde bir içecek olarak çimento haline geldi.Sömürgecilik ve savaşlar yoluyla kahvenin tarihi, insanların tarihini takip ediyor gibi görünüyor ve dünya çapındaki yaygın popülaritesi kahvenin gerçekten uluslararası bir sansasyon olduğunu gösteriyor.

Umarım bu bölümlerYukarıdakiler, kahve tarihini anlamanıza katkıda bulunmuştur.Kahvenin heyecan verici tarihi hakkındaki yeni anlayışınızı başkalarıyla paylaşın.Bunun için size teşekkür edecekler.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap