Gigabyte Girişim Tarihi ve Hikayesi

Gigabyte Girişim Tarihi ve Hikayesi
Blog Web Sitesi 00011 3
0

Gigabyte girişim tarihi bu sistemi kullananların merak ettiği bir konu olmakta. Bu konuda Gigabyte markası hakkında tarihi bilgiler vermek istiyoruz.

Gigabyte, günümüzde her ne kadar popüler bir firma olmasa da geçmişte tanınan ve sıklıkla tercih edilen bir markaydı. Günümüzde ASUS ve MSI gibi firmalar daha çok öne çıkıyor. Gigabyte ise bir zamanların önde gelen firmaları arasında yer alıyordu. Gigabyte hakkında bilgi sahibi olmayan pek çok kişi bu markanın güvenilir olmadığını dahi düşünebiliyor. Gigabyte, 2019 yılında 61.78 milyar dolar gelir elde ederken firmanın net gelir miktarı 1.45 milyar dolar olarak açıklandı. Şirketin 2012 yılındaki çalışanlarının sayısı ise 7.100 olarak belirtiliyor.

Gigabyte Girişim Tarihi

Gigabyte, 1986 yılında kurulan Tayvan merkezli bir şirket olarak yer alıyor. Firma, 90’lı yılların ortalarına kadar genel olarak başka firmalara donanım üretmeye ağırlık verdi. 90’lı yılların ortalarında ise ekran kartı üretme işine girişti. Şunu belirtelim kim 90’lı yıllar günümüzdeki gibi sakin değil, çok hareketli bir dönemdi. Çünkü piyasada pek çok grafik kartı bulunuyordu. Günümüzde NVIDIA, AMD ve Intel yer alsa da o dönemde 3dfx gibi farklı ekran kartı işlemcisi geliştiren markalar da adından söz ediyordu.

Gigabyte Girişim Tarihi

Bu dönemde 2D ve 3D grafik hızlandırıcılar da ayrı bir şekilde satılıyor olsa da bu durum bir süre sonra iki grafik kartı birimi birleştirilerek çözüldü. Gigabyte, o dönemde kendi ekran kartını üretmek yerine farklı bir ekran kartı çipi alarak ekran kartı geliştiriyordu. Örneğin NVIDIA veya AMD’den ekran kartı çipi alan Gigabyte, bu çip üzerinde grafik kartı üretip satışa sunuyordu. Gigabyte girişim tarihi bu dönemde daha da gelişerek artık firma anakart üretimine de girmeye başladı.

2000’li yıllarda Intel ve AMD arasında yaşanan bir sorun sebebiyle Intel, AMD ile anlaşma yapanlarla çalışma yapmayacağını dile getiriyordu. Gigabyte, AMD ile gizli gizli anlaşma yaparak AMD işlemcisi için anakart üretirken aynı zamanda Intel işlemcisi için de anakart tedarik ediyordu. Neyse ki bu durum bir süre sonra sona erdi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap