Google Adwords Nedir? Google Ads Ne İşe Yarar?

Google Adwords Nedir? Google Ads Ne İşe Yarar?
google
0

Google Adwords ya da bilinen yeni ismiyle Google ads adlı sistem günümüzde hemen her bireyin kullandığı bir arama motorunun işleyebilmesini sağlayan programları içerir. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde her bilmediğimiz bir konuyu Google arama motorunu kullanarak arıyoruz. Google arama motoruna yazdığımız birtakım kelimelerle arattığımız konular karşımıza istediğimiz ayrıntılarla geliyor.

Bu da demek oluyor ki, Google Adwors istediğimiz kelimeye göre arama yaptığımız Google arama motorunun bu işlevi yapabilmesini sağlayan algoritmalardan birisidir. Google arama motoru bilindiği üzere en fazla kullanılan arama motorudur. Birtakım farklı arama motorları olsa da internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu Google arama motorunu tercih ediyor.

Google Adwords Ne İşe Yarıyor, Nasıl Çalışıyor?

Google Adwords 2000 yılının ilk aylarından bu yana hayatımızda yer alan Google üzerinden reklam oluşturulmasını sağlayan bir araçtır. İnternet üzerinden yayınlanan reklamlarınızın kaç tık aldığı ya da kaç kere görüntülendiği, izlenme oranları gibi konularda bilgi almanızı sağlıyor. Google Adwords reklam sistemiyle reklam veren işletmeler bu sistemle daha fazla sayıda etkin müşterilere ulaşabiliyor. Google Adwords müşterilerinin farklı mecralarda reklamlarının yayınlanmasına olanak sağlıyor.

Google Adwords sistemiyle işletmeler reklamlarını şu şekilde sunabiliyorlar:

  • Video reklamlar olarak
  • Görüntülü reklamlar şeklinde
  • Uygulama reklam şeklinde
  • Arama ağı şeklinde

Böylelikle müşteriler reklamlarını olabildiğince geniş mecralarda yayınlatabiliyorlar. Google Adwords bunu yaparken de müşterilerinden herhangi bir ek ücret talep etmiyor. Sadece müşteriniz olma potansiyeline sahip kişiler tarafından reklamınız görüntülendiğinde ücretlendirme yapılıyor. Google Adwords sisteminde sizin vermiş olduğunuz reklamın üst sıralara yerleşmesinin ön şartı sizin tıklanma başına ödemiş olduğunuz ücret değildir.

Burada devreye Google Adwords sisteminde yer alan ve kullanıcıların deneyimlerini korumak adına verilen 1 ile 10 arasında puanlamalar önem taşır. Herhangi bir kullanıcı bir konuyu araştırırken sizin reklam vermiş olduğunuz anahtar kelimeye rastlayabilir. Tıklanma sayısıyla beraber yapılan kalite puanlaması ile tüm reklam veren işletmelerle birlikte anahtar kelime sıralamasına tabi tutulursunuz.

Google Ads Reklam Maliyeti Nedir?

Google Ads sisteminde işletmeler veya markalar reklam hususunda istedikleri bütçeyi belirlemekte özgür davranabiliyorlar. Bu konuda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Google Adwords tekniğinde İşletmeler Google reklamları için bankalara havale sistemiyle ödeme yapılabiliyor. Ve yahut banka kartları ya da kredi kartı kullanılarak ödeme gerçekleştirilebiliyor.

Google Ads Reklamları Kaç Gün Yayınlanıyor?

Web site sahiplerinin oluşturmuş oldukları reklam kampanyasında belirli bir zaman için bütçe belirleniyor. Bu bütçenin bitmemesi halinde kalan günler bir sonraki aya veya güne devrolur. Bütçe tam olarak bittiğindeyse reklam gösterimi de otomatikman kesiliyor.

Google Adwords Sisteminin Etkinliğinin Arttırılması İçin Neler Yapılır?

Google Adwords sisteminin daha etkin olabilmesi için birtakım farklı teknikler uygulanabilir. Bu sistemde sizin vermiş olduğunuz reklamın kaç kere izlendiği, kaç tık almış olduğu ve sizin bu reklam için ayırdığınız maliyet tutarı açıkça görülebiliyor.

Dolayısıyla bu reklam sistemi işletme sahiplerine tam anlamıyla şeffaflık sunar. Google arama motorunu kullanan çok sayıda internet kullanıcısı olduğunu varsayarsak Google Adwords reklam sisteminin de ne kadar etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Google Adwords Nasıl Kullanılıyor?

Google Adwords sistemi ile İşletme sahipleri istedikleri hedef kitlesine kolaylıkla ulaşabiliyor. Fakat bunun için ilk olarak Google hesabınızla Google Adwords kaydı oluşturmanız gerekiyor. Bu kaydı oluştururken sizden hesap isminiz, zaman dilimi ve para biriminizi belirlemeniz gerekir. Bu adımları uyguladıktan sonra herhangi bir değişiklik yapmanız söz konusu değildir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap