Google Girişimi Nasıl Gerçekleşti?

Google Girişimi Nasıl Gerçekleşti?
BW04 4
0

İnternet devi Google girişimi ile birlikte şu anda karşımıza çıkan bazı şeyler bu girişim sayesinde mümkün olmuş durumda.

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte pek çok firma internette kendini geliştirerek etkili bir şirket olmaya çalıştı. Kendini büyütme ve konumunu koruma konusunda firmalar birbirleriyle rekabet içerisinde olurken rekabetin arasına katılan iki genç ortağın şirketi olan Google ilginç olaylar yaşamış durumda.

Google Girişimi ve Büyüme Serüveni

Google’ın tarihini incelediğimizde her ne kadar 1998 yılında kurulduğu yazsa da aslında şirketin tarihi 1996 yılına kadar gidiyor. Larry Page ve Sergey Brin aslında birbirleriyle anlaşmakta zorlanan iki üniversite öğrencisi fakat ikisi de başarılı bir öğrenci olduğu için birleşme kararı alıyor ve ortaya güzel bir proje çıkıyor. Üniversite için bir proje hazırlayan ekip bir arama motoru geliştirip arama motorunun detaylarını kodluyor. İlk sunucuları kendi odalarında yer alan ikilinin alan adı ise üniversiteye bağlı bir şekilde bulunuyor.

Google Girişimi

O zamanlar henüz BackRub adı ile karşımıza çıkan firma, sonraları Google adını alıyor. 1998 yılına kadar resmî bir şirket olarak yer almayan Google için ikili, üniversite bittikten sonra da bu projeyi geliştirmeye devam edip hedefleri daha da büyütüyor. Bunun için birkaç şirketin kapısını çalan Google, pek çok kişiden olumsuz yanıt alırken son olarak Sun Microsystems’in yanına giden ekip, Google şirketi adına verilmiş 100.000 dolarlık bir çek ile karşılaşıyor. Buradaki asıl sorun o zaman henüz Google’ın kurulmamış olması ve şirket kurmak için bir miktar sermayenin gerekli olduğu.

Google girişimi için önemli adımlardan birisi olan şirket kurma aşaması zorlu geçse de ikili bir şekilde gerekli paraları bularak sermayeyi oluşturduktan sonra şirket sahibi olabiliyor. 1997 yılından beri alan adına sahip olan Google, resmî olarak 1998 yılında şirketleşen bir firma oldu. Google ile ilgili yaşanan ilginç olaylardan birisi de borsaya girme anları olmakta. Hisselerini borsada paylaşan Google bir gecede çok büyük bir değere ulaşarak zengin bir şirket haline dönüşüyor.

İlginizi Çekebilir
john-schnobrich-2FPjlAyMQTA-unsplash

Yazar Hakkında

Yorum Yap