Sakız 101: Çiğnenecek Bazı Gerçekler

Sakız 101: Çiğnenecek Bazı Gerçekler
0

Sakız 101: Çiğnenecek Bazı Gerçekler

Sakız Amerikan kültüründe eşsiz bir yere sahiptir.Astronotları sağlıklı tutmaktan nefesi ferahlatmaya ve insanların yağlı atıştırmalıklar yemekten kaçınmasına yardımcı olmaya kadar çeşitli amaçlar için kullanıldı ve bir sakız üreticisi, sattığı tüm sakız parçalarını istiflerseniz yığınınAy’ın yarısına kadar uzanır.

En popüler şekersiz sakız türü 1960’tan beri kullanılmaktadır. İlk tanıtıldığında anında popüler oldu.Bugün insanlar, bir gökkuşağı aromasında şekersiz sakız ve dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olan şekersiz sakız bulabilirler.Peki tüm bu sakızlı fikirler nereden geliyor?Cevap sizi şaşırtabilir.

Bugün çiğnenen sakızların çoğu, New Jersey merkezli Cadbury Schweppes Americas Confectionery New Jersey merkezli Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde geliştiriliyor.Cadbury Schweppes Americas Confectionery, dünyanın en büyük şekerleme şirketi ve içecek endüstrisi lideri olan Cadbury Schweppes’in (NYSE: CSG) bir parçasıdır.Bilim ve Teknoloji Merkezi çalışanları, Dentyne ve Bubblicious gibi favori sakızları geliştiriyor.Şirketin en son kreasyonlarından biri olan Trident Splash™, sıvı merkezli ilk şekersiz sakızdır.Vanilyalı nane ve misket limonu aromalı çilek şeklinde gelir ve yapımcılarına göre yemekten sonra çiğnendiğinde insanların dişlerini temizlemeye yardımcı olur.

Sakız kadar popüler olabilir., oluşturmak basit olmaktan çok uzaktı.Cadbury Schweppes Amerika Şekerleme Bilimi ve Teknoloji Merkezi’nin başkanı Dr. Barbara Raphael, sakız formüllerinin aslında çok karmaşık olduğunu ve harika bir tatma sakızı oluşturmak için 70’e kadar bileşen gerektiğini söylüyor (bazı eski sakız çeşitlerinden çok uzak)ağaç reçinesi ve pudra şekeri).

“Yüksek kaliteli, uzun süre dayanan sakız, karmaşık bir aroma sistemi gerektirir. Hepimizin aşina olduğu karakteristik bir tatla başlıyoruz vesonra oradan gidin,” diye açıklıyor Dr. Raphael.Ekibinin yeni bir sakız oluştururken genellikle “üst notalar” olarak bilinen şeylerle çalıştığını söylüyor.

Üst notaları ekleme işlemi, belirli aromaların eklenmesiyle ilgilidir.genellikle temel tat ile ilişkili değildir.Bu, yüksek teknolojili bir süreçle (bazı deneme yanılmaların yanı sıra) yapılır.Örneğin, şirketin tarçın sakızı (Dentyne Fire olarak adlandırılır), sıcak notaları temel bir tarçın aromasıyla harmanlar.Güçlü nane ve nane sakızı (Dentyne Ice olarak adlandırılır), soğuk notaları nane veya nane bazlı tatlarla harmanlar.

Tabii ki, doku da sakız deneyiminin önemli bir parçasıdır.Raphael, şirketinin bu nedenle sakız için doğru hissi bulmak için çeşitli malzemeler kullandığını söylüyor.”Malzemeler, sıvı, yumuşak macun ve serbest akışlı taneciklerden farklı katı türlerine kadar çok çeşitli fiziksel özellikler sergiliyor,” diye açıklıyor.

Tüm bileşenler,Raphael’in “tüketicilerin” çiğneme beklentileri” olarak tanımladığı şeyi karşılayacak bir sakız üretmek için uygun oranlar, doğru sıcaklıklar ve basınçlar karşılanmalıdır. Yine de endişelenmeyin, görünüşe göre teknoloji merkezi bu süreci birbilim.Şirket, Kanada, ABD, Latin ve Güney Amerika’daki tüketiciler için her yıl yaklaşık 65 milyar adet sakız üretiyor.

İlginizi Çekebilir
yard-mc