Hazine Bonosu Nasıl Alınır?

Hazine Bonosu Nasıl Alınır?
0

Risksiz yatırım aracı olarak tanımlanan hazine bonosu nasıl alınır? Tabii, her yatırım işlemi bir derece risk içermektedir; ama yatırım araçlarının özellikleri dolayısıyla daha güvenli olanları da vardır. Hazine bonoları, devlet güvencesi sebebiyle diğer yatırım araçlarına nazaran daha güvenli enstrümanlar olarak açıklanmaktadır. Hazine bonoları, farklı bir yatırım aracı arayan ve portföyüne risk yönetimini temin etmek amacıyla çeşitlendirme yoluna giden yatırımcılar için iyi bir seçenektir. Devletin kısa vadeli borçlarına kısa zamanda fon sağlaması için satılan senetlerdir ve en fazla 1 sene vadelidir. Risk içermeyen yatırım arayışında olan yatırımcılar için de son derece iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Diğer bir adı emri muharrer senet olarak geçer, halk arasında ise yalnızca senet olarak bilinir.

Hazine Bonosu Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi eliyle basımı yapılan ve vadesi az önce de belirttiğimiz üzere 1 seneden az olan, Türk lirası ya da döviz türünden devlet iç borçlanma senetleridir. Devlet en kısa zamanda, fon temin edebilmek için hazine bonosu satışa sunar ve bu bonoları edinen yatırımcılar faiz getirisi sağlarlar. Satılan kurum aracılığıyla belirlenmiş olan vade en nihayetinde bedel, bono sahibine ödenir ve bu sayede gelir sağlanmış olur. Basımları hazine müsteşarlığı eliyle basılır ve ilk olarak Walter Bagehot isimli bir sosyal bilimci tarafından bulunmuştur. Hazine bonolarının, devlet güvencesi bulunmaktadır ve bu sebep dolayısıyla da risksiz alternatif yatırım araçlarından birisi olmuştur.

Hazine Bonoları Nasıl Alınır, Satılır?

Alım ve satım işlemleri, tıpkı hisse senetlerinde olduğu gibi vasıta olan kurumlar ve bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Belirli bir vadeye sahip olan hazine bonosunu, bir gün içinde edinip, satmak isteyen yatırımcılar da mevcuttur. Fiyat aralıkları ise bu alım-satım balansına göre artış veya azalış göstermektedir. İleriye dönük birtakım beklentiler, ülkenin mali derecelendirme notu, enflasyon ve faiz oranları, hazine bonosu fiyatları üzerinde tesirlidir. Yatırımcılar bu verileri izleyerek, hazine bonosu alımı ya da satımı yaparlar. Bu hususta vergi masrafı, bonoda sağlanan gelir üzerinden %10 olarak belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilir