Hisse Senedi Fiyatları Neden Düşer? Neden Yükselir?

Hisse Senedi Fiyatları Neden Düşer? Neden Yükselir?
0

Hisse senetleri borsalarda en çok alınıp satılan yatırım araçlarıdır. Yatırımcıların da en sık tercih ettiği kıymetli evraklardır. Hisse senetleri yükselir ve düşer. Yani; getirileri değişkendir. Fiyatın değişken olması birçok nedene bağlıdır. Hisse senetleri farklı nedenlerden etkilenebilirler. Yatırımcıların hisse senetleri için bilgi sahibi olmalarının yanı sıra; hisse senetlerini etkileyen her faktörden haberdar olmak zorundadırlar. Böylece, hisse senetlerinden iyi getiri elde etmek mümkün olur. Hisse senedi fiyatları neden düşer? neden yükselir? konusuna değinmek gerekir.

Hisse Senedi Neden Yükselir?

Hisse senedinin fiyatının yükselmesi diğer bir deyişle; değer kazanması pek çok nedene bağlı olabilir. Bir hisse senedine talep artarsa o hisse senedinin fiyatı yükselir. Dolayısıyla talepler, hisse senedinin fiyatının artmasında önemli bir etkendir.

Hisse senedinin fiyatının artmasının önemli nedenlerinden bir tanesi de şirketin performansına bağlıdır. Bunun yanı sıra; şirketin karı, cirosu, piyasa değeri, faaliyet gösterilen sektörde elde ettiği başarı şirketin hisse senedinde önemli rol oynar. Bu sayılan faktörlerin olumlu gelişmeleri ve artışları hisse senedinin değerini yani fiyatını yükseltir. Söz gelimi; şirketin satışları artıyor buna bağlı olarak üretimi de artıyorsa hisse senedi de değer kazanır.

Şirketin dışında ülkenin ekonomik durumu da hisse senetlerini etkilemektedir. Ülke ekonomisinin iyi yönde ilerlemesi ve ekonomisinin gelişmesi hisse senetlerinin değerini yükselten önemli bir etkendir.

Hisse Senedi Neden Düşer?

Ülke ve hatta dünya ekonomisinin durağanlaşması, ekonomik kriz sinyalleri ve karların düşeceği gibi açıklamalar hisse senetlerinin fiyatının düşmesine neden olur. Hisse senetlerinin değer kaybedeceği düşüncesiyle fiyatlar düşmeden elden çıkarmaya çalışılır. Satışlar başladığı zaman da hisse senetleri değer kaybetmeye başlar. Başka bir deyişle; hisse senetlerinin fiyatları düşer.

Spekülatif açıklamaların hisse senetleri üzerinde büyük etkileri mevcuttur. Bu tip açıklamalar hisse senetlerinin düşmesine sebebiyet verir. Bu gibi durumlarda hisse senet sahiplerinin sıkı bir piyasa takipçisi olmaları büyük önem taşır. Politikadaki stabilite ne kadar iyiyse faiz oranları o kadar düşük olacaktır. Dolayısıyla piyasa değer kazanmaya başlar. Ancak; politikadaki stabilite bozulduğu zaman faiz oranları yükselir. Piyasalar değer kaybeder. Bu da hisse senetlerinin değerlerinin düşmesi anlamına gelir.