Hisse Senedi Ne Zaman Satılır?

Hisse Senedi Ne Zaman Satılır?
hisse senedi ne zaman satilir
0

Günümüzde yatırım yapılacak birçok yatırım aracı bulunuyor. Bu yatırım araçlarıyla doğru zamanda doğru yatırımlar yapılırsa oldukça iyi kazançlar elde edilebiliyor. Yatırımların doğru şekilde yapılabilmesi için gerekli bilgilere sahip olunması ve bu bilgiler doğrultusunda borsada işlem yapılması gerekiyor. Yatırım araçlarından en çok tercih edilen hisse senetleri, alınıp satılmasıyla şirketlere ortaklık payı sağlayan bir ortaklık senedidir. Ortaklık senetleri şirketlerin kazanmış oldukları karlardan pay elde etme hakkı sağlamaktadır. Ancak hisse senedi almak ve satmak için doğru şartları ve doğru zamanı ayarlamak gerekir. Peki hisse senedi ne zaman satılır?

Hisse Senedi Satılma Zamanı

Hisse senedi alan kişilerin, bu senetleri satabilmeleri için birkaç şartın yerine gelmesi gerekir. Bu şartlar şunlardır;

1) Hisse senetlerinin getirisinin en fazla olduğu zaman satılması için en doğru zamandır.

2) Ekonominin ve borsanın durgun olduğu zamanlar yerine eğrelti olduğu zaman tercih edilmelidir.

3) Fiyat araştırılması yapılmalı ve bu araştırmaya göre satış yapılmalıdır.

4) Bir program ile fiyatların dengesi takip edilir ve fiyat yükseldiği zaman eldeki hisse senetleri satılır.

5) Hisse senedinin alındığı şirket başka bir şirketle ortaklık kuracaksa hisse senedi satılmalıdır.

6) Şirketin sürekli zarar etmesi durumunda hisseler hemen satılmalıdır.

Hisse Senedi Ne Zaman Alınır?

Hisse senedi almak için de doğru zamanı beklemek gerekecektir. Şirketin hisse senetleri fiyatları düştüğünde veya ekonomi kötüye gittiğinde hisse senedi almak doğru olacaktır. Böylelikle fiyatlar düşükken alınan hisse senetleri, yüksek fiyatlara satılabilecektir. Hisse senetlerinde yaşanan dalgalanmaların takip edilmesi ve değişen koşullara göre satın alınması gerekir. Aksi takdirde yanlış zamanda alınan hisse senedinin elden çıkarılması ve bu senetten kar elde edilmesi mümkün değildir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır ve Satılır?

Hisse senedi alıp satmak oldukça kolay bir işlemdir. İlk olarak hisse senedi almak için aracı kurum seçilmelidir ve bu aracı kurumla hesap açılır. Hesaptan işlem yapabilmek için hesaba para yatırılır ve bu parayla hisse senedi alınır veya satılır. Alıp satma işlemleri emir vermeyle gerçekleşir. Aracı kurumlar sayesinde emirler veriler ve işlemler yapılır. Sonuçlar ise kısa süre içerisinde yapılan dönüşlerle bildirilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap