Hisse Senetleri Ne Zaman Alınmalıdır

Hisse Senetleri Ne Zaman Alınmalıdır
0

Hisse Senetleri Ne Zaman Alınmalıdır?

Hisse senetleri; şirketlerin kuruluş aşamasında, ilerleme aşamasında veya yeni bir ürün ile hizmetin piyasaya sürülmesinden hemen önce alınabilecek ayrıcalıklardır. Bu ayrıcalıkları kapsayan hisse senetlerinde; belirli bir paranın verilmesiyle yüzde olarak şirkete dahil olunması, doğal olarak da kazançlardan da aynı yüzde ile pay alımının dengelenmesi sağlanır. Hisse senetlerinin önemi bu kadar büyükken, konu hakkında, hisse senetleri ne zaman alınmalıdır? Başlığını detaylı olarak araştırmak gerekir.

Hisse Senetleri Hangi Zamanlarda Alınabilir?

Şirketler içerisinde hisse edinmek için alınacak olan hisse senetleri, yalnızca belirli bir zamanda alınmaz. Çeşitli periyotlarda ve bazı durumlarda alım yapılabilirken, her biri için geçerli olan kar durumunun farklı olduğu da unutulmamalıdır.

Bununla beraber, hisse senetlerinin alınabilecek olduğu zamanlar şu şekildedir:

  • Şirketlerin kuruluş aşamasında
  • Hisse devri yapıldığı zamanlarda
  • Yeni bir ürün veya hizmet için yatırımcıya ihtiyaç duyulduğu zaman
  • Şirketin devredilmesi aşamasında

Olacak şekilde, farklı zamanlar içerisinde hisse senetlerinin alımı yapılabilir.

Hisse Senetleri Hangi Zamanda Daha Karlı Olarak Alınır?

Hisse senetlerinin değeri ve alındıktan sonra getirecek olduğu kar düzeyi, doğrudan şirketin durumu ve şirketin kar etme durumuyla orantılıdır. Yani, bir şirketin iflası veya zorunlu devri söz konusu olduğu zaman alınacak olan hisse senetleri; piyasaya yeni bir ürün veya hizmet sunan ve yükselişte olan bir şirketten daha uygun olacaktır.

Benzer şekilde, şirketin yıllık kar oranının fazla olması, devredilecek olan hisse senetlerinin de artmasına neden olacaktır. Bu yüzden; şirketlerin kuruluş aşamasında ve tamamen devredilme aşamasında alınacak olan hisse senetleri çok daha karlı olacaktır.

Hisse Senetleri Ne Zaman Alınmamalıdır?

Hisse senetlerinin alınması gereken zamanı bilmek ne kadar önemliyse, aynı şekilde alınmaması gereken zamanı bilmek de önemlidir. İlk olarak, şirketin dönüşü olmayacak şekilde batmış olması halinde alınacak olan hisse senetleri ölü yatırımdır.

Geliri olmadan yapılacak olan harcamalardan zarar edileceği için de, kurtulması mümkün olmayan şirketlerden hisse alınamaz. Ayrıca, kişinin yapacak olduğu alımın sonrasında şirket tarafından yeterli büyümeler sağlanamayabilir. Bu tür durumlarda, daha karlı yatırımlar varsa değerlendirmeli; olmadığı takdirde şirketten hisse senedi alınmalıdır.