Hisse Senetlerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Hisse Senetlerine Nasıl Yatırım Yapılır?
Tekno Web Site 028 5
0

Hisse senetlerine yatırım yapmak için bir aracılık hesabı açmanız gerekir. Hesap açmanın ve hisse senetlerine yatırım yapmanın en kolay yolu, sayısız başka seçenek olmasına rağmen, online siteler ile çalışmaktır. Güvenilir bulduğunuz online sitelerden hisse senedi almak için  bir kaç basit adımı uygulamanız gerekir:

Hisse Senedi Yatırım Adımları

  • Hesap aç.
  • Hesabınıza para yatırın.
  • Satın almak istediğiniz hisse senetlerini seçin.
  • İşlemlerinizi girin.

Hesabınızı online yerine şubeden şahsi olarak açmayı tercih ederseniz, yine de birçok online seçeneğin bulunduğu bir şubeyi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca geleneksel, eksiksiz hizmet veren bir komisyoncu ile çalışmayı tercih edebilirsiniz ancak hisse senedi yatırım maliyetleriniz diğer seçeneklere göre biraz yüksek olacaktır. 

Hisse Senedi Yatırımı İçin İpuçları ve Çıkarımlar

Yatırım başarısı asla garanti edilmez. Bununla birlikte, belirli adımlar atarak, olumlu yatırım sonuçları olasılığını artırabilirsiniz.

Uzun Vade için Yatırım Yapın

Hisse senetleri kısa zaman dilimlerinde değişkendir, ancak en azından tarihsel olarak, geniş piyasa ortalamaları uzun vadede toparlandı ve iyi bir yatırım olduğu kanıtlandı.

Hisse Senetlerine Nasıl Yatırım Yapılır

Ne Alınacağını veya Ne Zaman Satılacağını Bilin

Bu adım, kapsamlı araştırma gerektiren bir beceridir. Tüm birikimlerinizi bir hisse senedine yatırmadan önce araştırmanızı yapın, hisse senetlerine nasıl yatırım yapacağınızı öğrenin ve ne yaptığınızı anlayın.

Risk Toleransınızı Anlayın

Herkes mümkün olan en yüksek getiriyi ister, ancak ciddi bir piyasa satışlarının yaratabileceği duygusal yükü kaldıramıyorsanız, riskinizi azaltmayı düşünün.

Güvenebileceğiniz Bir Mali Müşavirle Çalışın

Birçok yatırımcı, özellikle yeni başlayanlar, deneyimli, güvenilir bir finansal danışmanla çalışmaktan yararlanabilir. Yeni başlıyorsanız, en azından piyasaların nasıl çalıştığını anlayana kadar bir profesyonelle çalışmayı düşünün. 

Tüm Yumurtalarınızı Bir Sepete Koymayın  

Belirli bir hisse senedinin işe yarayacağından ne kadar emin olursanız olun, sahip olduğunuz her şeyi tek bir hisse senedine koymak bir felaket reçetesidir. Riski azaltmak için farklı sektörlerden çeşitli hisse senetleri arasında varlıklarınızı çeşitlendirin ve tahviller, emtialar, yatırım fonları ve hatta hisse senedi vadeli işlemleri gibi diğer varlık türlerini dahil ederek gerçek portföy çeşitlendirmesini düşünün.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap