Hisse Türleri Nelerdir?

Hisse Türleri Nelerdir?
Tekno Web Site 028 7
0

Hisse senetleri, büyüklüklerine, büyüme profillerine ve diğer özelliklerine göre genel olarak farklı kategorilere ayrılabilir. Yatırımcıların veya analistlerin hisse senetleri hakkında konuştuğunu duyduğunuzda, aşağıdaki terimlerden bazılarının kullanıldığını duyabilirsiniz.

Hisse senedi

Hisse senedi, çoğu yatırımcının hisse senedi almayı düşündüklerinde düşündükleri şeydir. Bir şirkette mülkiyeti temsil eden ve fiyatları finans basınında yer alan hisse senedi türüdür. Fiyatlar, piyasaya ve yatırımcı taleplerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Tercih edilen stok

İmtiyazlı hisse senedi, birçok yönden adi hisse senedinden daha çok tahvil gibi olan bir gelir aracıdır. Bu tür hisse senedi, genellikle bir şirketin adi hisse senedinden daha fazla olan bir temettü öder ve ortak hissedarlara herhangi bir temettüden önce ödenir. Tercih edilen hisse senedi fiyatları genellikle adi hisse senedi fiyatları kadar değişken değildir.

Büyüme Stok

Büyüme hissesi, yüksek büyüme oranına sahip bir şirket tarafından verilir, çoğu zaman biyoteknoloji gibi genişleyen bir endüstride genç bir şirkettir. Bu tür hisse senedi fiyatları değişken hisse senedi fiyatlarına sahip olabilir.

Hisse Türleri

Değer Stok

Bir değer stok onun kazanç veya gelecekteki umutları düşük fiyat akraba gibi görünüyor ne satan bir stok olduğunu. Daha eski, daha köklü şirketlerdeki hisse senetleri, uzun vadeli istikrarları sıcak düğme, büyüme stoku kalabalığını çekmediğinden, genellikle değer kategorisine girer.

Temettü Stok

Temettü hisseleri, genellikle ortalama adi hisse senedinden daha yüksek, düzenli ve tutarlı temettüler ödeyen hisse senetleridir. Tahmin edilebilir gelir akışlarına sahip daha büyük, yerleşik şirketlerle ilişkilendirilme eğiliminde olduklarından, genellikle değer stokları olarak da belirlenirler. 

Savunma Stok

Bir savunma stok bile ekonomik döngüde bir kriz sırasında temettü ödemeye devam sağlam, tutarlı bir performans. Savunma stokları, yiyecek ve içecek veya kamu hizmetleri gibi zor zamanlarda bile tüketicilerin ihtiyaç duyduğu sektörlerde bulunur. 

Döngüsel stok

Bir döngüsel hisse defansif stokunun tersidir. Döngüsel hisse senetleri ekonomik olarak hassastır, yani zaman iyiyken çok para kazanırlar, ancak ekonomi güneye döndüğünde ezilebilirler. Araba üreticileri, oteller ve havayolları gibi doğası gereği daha isteğe bağlı olan endüstriler genellikle döngüsel olarak kabul edilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap