iyi tarih

iyi tarih
0

Tibet Tarihi

Tibet tarihi hakkında çok az şey biliniyor.Araştırmalara göre Tibet halkı, Qiang olarak bilinen göçebe ve yerli kabilelerden geliyordu.Bu insanların tarihine bakacak olursak yaklaşık 4.000 yıl öncesine kadar uzanabilir ve Tibetlilerin sadece taş aletlerin kullanıldığı çok basit bir hayat yaşadıklarını görebiliriz.

Tibet halkının kendilerini ilk kez Tibetli olarak adlandırdığı 7. yüzyılın başına kadar.Bu tanımanın ardından Tibet, Tubo Krallığı olarak da bilinen Yarlung Hanedanlığının yükselişiyle birleşti.O zamandan beri Tibet düşmanca bir güç ülkesine dönüştü.

Tibet, Tubo Hanedanı’nın hükümdarı diğer kabilelere boyun eğdirdiğinde gücünü genişletti.Daha sonra ilk Tibet hanedanı kuruldu ve Tibet’teki kültür, din, teknoloji, sanat ve diğer sosyal ve politik yapılar geliştirildi.Tubo Kralı Songstsen Gampo, dünyadaki diğer ülkelerle iletişim kurmaya başladığında bunlara dikkat çekildi.Tibet tarihinde Kral Gampo’nun Tibet’e çeşitli katkılarda bulunduğunu ve Nepal ve Tang prensesleriyle evlendiğinde onlarla birlikte farklı alanlarda birçok ileri gelişmeyi de beraberinde getirdiğini bilmek ilginçtir.Budizm Tibet’e de tanıtıldı.

Budizm daha sonra halk tarafından benimsendi ve ibadet için çeşitli tapınaklar inşa edildi.Bu tapınaklar aynı zamanda Sakyamuni’nin kutsal ikonlarını korumak ve korumak için de kullanılıyordu.Bugüne kadar bilinen Polata Sarayı da inşa edilmiştir ve Tibet tarihindeki bu gelişmelerin ardından kralın halefleri de dahil olmak üzere giderek daha fazla insanın dine girdiğini bilmek ilgi çekicidir.

1042’de Tibet Budizmi yeniden canlandı.Çatışan beylikler arasında her biri tartışan ve patronlar arayan birkaç şube ve alt şube ortaya çıktı.Moğol İmparatorluğu’nun iktidara geldiği ve agresif bir şekilde genişlediği Tibet tarihinde de bu dönemdeydi.O zamanlar Budizm’in en güçlü mezhebi Sakyapa veya Stripe mezhebiydi.Bu gerçeği bilen Moğol imparatoru, Tibet’in lideri olmasına yardım eden tarikat lideriyle anlaştı.Beklendiği gibi Tibet, Moğol İmparatorluğu’nun bir uzantısı haline geldi.

Moğol İmparatorluğu’nun ardından birkaç başka hanedan ortaya çıktı.Song, Yuan, Ming ve Mançurya Qing hanedanları ortaya çıktı;her birinin Tibet ve halkının tarihine kendi katkısı vardır.Yuan Hanedanlığı döneminde Çin’in 13 eyaletinden biri olarak kabul edilen Tibet, Ming Hanedanlığı döneminde Dalai Lamas ve Panchen Lamas’ın siyasi arenaya adım attığı dönemdi.

Tarihte1965 yılında Tibet Özerk Bölgesi kuruldu.Aynı zamanda Tibet, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere kapılarını açmaya başladı.Bu hala bu günlere kadar devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap