Acı Sos Tarihi – Şaşırtan, Ağız Sulandıran Bir Hikaye

Acı Sos Tarihi – Şaşırtan, Ağız Sulandıran Bir Hikaye
0

Acı Sos Tarihi – Dudakları Şaşırtan, Ağız Sulandıran Bir Hikaye

Acı sos tarihi, ateşli soğuk tarafından kovulan girişimci erkeklerin tarihidir.gurme severlerin gazabına uğrayan acı sos.Acı sos tarihi ayrıca, dünyadaki hemen hemen her mutfağı süsleyen ustaca acı sos varyasyonları yaratma girişimlerini de anlatır.

Sos tarihçileri, bilgileri esas olarak muhafaza edilen acı sos şişelerinin üzerindeki etiketlerden toplamıştır.özel koleksiyonlarda.Şehir rehberleri ve gazetelerden alınan acı sos ilanları da diğer kaynaklardır.Genel olarak bilgiler azdır, ancak mevcut olan her şey, zengin ve çeşitli bir acı sos geçmişine işaret eder.

Alevli acı sos, Massachusetts usulü acı soslar şeklinde mütevazi bir başlangıca sahipti.1807’de.

1849, acı sos tarihinde bir dönüm noktasıdır.İlk sos ithalatı, 1849’da İngiliz Lea & Perrin’in Worcestershire sosunun ABD’ye girmesiyle gerçekleşti ve Albay White ilk kronik Tabasco soğuk mahsulünü yetiştirdi.

Albay White dünyanın ilk sosunu hazırladı.Tabasco sosu ve reklamını yaptı.Acı sos artık iyice ve gerçekten ticarileştirmeye yönelikti.

Acı sosun bir çeşidi, 1860 yılında J. McCollick & Co. of New York City’den Bird Pepper Sos ürettiğinde ortaya çıktı.

Fakat acı sos, Edward McIlhenny’nin 1868’de olgunlaştırılmış Tabasco acı sosuyla gerçekten halkın hayal gücünü yakaladı.

1870 ve 1906 yüksekBu sayede McIlhenny, Tabasco acı sos çeşidinin patentini aldı ve McIlhenny klanı sırasıyla Tabasco markasının ticari markasını aldı.

Acı sos pazarlaması, Chicago merkezli şirketle yeni bir çığır açtı.William Railton’ın Chilly Sauce’u tıbbi faydaları olan egzotik bir çeşit olarak konumlandıran 1877 tarihli reklam kopyası.

Efsanevi Poppie’s Hotter ‘n Hell Pepper Sos, güney Louisiana’da Poppie altında demirledi.1893’te Devillier.

Tabasco acı sosunun başarısı bent kapağını açtıçeşitli tatlarla denemeler yapmak.Böylece 1916’da New Orleans’tan Charles Erath, Red Hot Creole Biber Sosunu üretti;1923’te Crystal Hot Sauce ilk çıkışını Louisiana’daki Baumer Foods’ın izniyle yaptı;1941’de La Victoria Sales Company, kırmızı taco sosu, yeşil taco sosu ve enchilada sosuyla heyecan yarattı.

Bu deneyler yalnızca girişimcilerle sınırlı değildi.“Mrs.Hill’in Yeni Yemek Kitabı”.Acı sos çılgın bir ateş gibi yayılmıştı.

Acı sos ezici gücü, David Pace’in 1947’de yapılan picante sosu ve Chris Way’in Dat’l Do It Sosu ve Hellish Relish ile yuvarlandı.1980’lerin başı.

Acı sos tarihi, Los Angeles’ın 1990’da tüketilen 3,3 milyon galonla acı sos tüketiminde başı çektiğini söylüyor.

Modern acı sos tarihi, Sauces & Salsas Ltd, ilk özel sos ve acı sos perakende satış mağazası olan Le Saucier ve tüketicilerin iştahından pay kapmak için yarışan Chi-Chi gibi üreticilerle doludur.Acı sos kesinlikle sıcak kek gibi satıyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap