İbretlik Girişim Hikayeleri

İbretlik Girişim Hikayeleri
BL09 10
0

İbretlik girişim hikayeleri ile birlikte bilinmesi gereken üç hikayeyi sizler için derleyip siz değerli kullanıcılara anlatıyor olacağız.

Günümüzde pek çok teknoloji firması bulunuyor. Bu firmalardan bazıları geçmişte yaşadığı sorunlardan dolayı yeterince ön plana çıkmazken bazıları ortadan kalkmış durumda. Bir firma bir işi gerçekleştirirken iyi düşünmeli, doğru kararı vermeye çalışmalı. Nintendo, 3dfx ve Sony firması yaptığı hata sebebiyle belki de önemli bir fırsatı kaçırmış oldu.

Ders Verici Niteliğinde İbretlik Girişim Hikayeleri

Ders verici nitelikte olan ilk hikayemiz 3dfx firmasından geliyor. 90’lı yılların popüler firması 3dfx, o dönemde kurulduğunda NVIDIA ve AMD gibi kendi ekran kartı işlemcisini üretiyordu. Yani GPU üreterek ASUS ve MSI gibi firmalara dağıtıyordu. Bu dönemde o kadar fazla ekran kartı markası vardı ki günümüzdeki kadar sade olmamasıyla biliniyor. Bu dönemin bir diğer özelliği 2D ve 3D grafik hızlandırıcıların ayrı olmasıydı. Yani kullanıcılar 3 boyutlu oyun oynamak istediğinde 2 ekran kartı almak zorunda kalıyordu. 3dfx 2D ve 3D grafik hızlandırıcısını birleştirerek daha uygun fiyata ekran kartını piyasaya sürdü ve kısa sürede büyümeye başlamıştı. Firmanın başarılı olmasını engelleyen olay bir süre sonra ASUS, Gigabyte ve MSI gibi firmalara GPU vermemesi ve kendi ekran kartını üretmesi oldu. Bu durum NVIDIA’nın yükselmesini sağladı.

İbretlik Girişim Hikayeleri

İbretlik girişim hikayeleri arasında yer alan bir diğer hikaye Sony ve Nintendo arasında yaşanmış durumda. Sony ve Nintendo, 90’lı yıllarda yeni bir oyun konsolu çıkarmak için piyasaya girer ve bu oyun konsolu üzerinde çalışır. Bir süre sonra Nintendo oyun konsolu geliştirme sürecinden ayrılarak kendi konsollarına ağırlık vermek ister. Sony ise bu projenin çöpe gitmemesi için konsolu çıkarır. O konsol PlayStation 1 olarak oyuncuları karşılar. Nintendo, böylesine büyük bir fırsatı kaçırmış olur.

Bir diğer firmamız Sony olarak karşımıza çıkıyor. Sony, henüz kasetlerin ve VHS’nin yaygın olarak kullanıldığı bir dönemde Betamax isminde yeni bir format geliştirir. Görüntü kalitesi olarak daha iyi bir format olan Betamax başarılı olsa da Sony, bazı katı politikalar uygulayarak formatın tutmamasını sağlar. VHS rahat bir şekilde kullanılırken Betamax çok kısıtlı olur. Bu durum Betamax’ın piyasadan silinmesine yol açar.

Yazar Hakkında

Yorum Yap