Trendlerdeki Yazı

Instagram’da Reklam Vermenin Amacı

Instagram’da Reklam Vermenin Amacı
instagramda reklam vermenin amaci
0

Instagram’da Reklam Vermenin Amacı

Bütün sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram’da da reklam vermenin önemi büyüktür. Başkaları tarafından daha erken keşfedilmek, hesabın amacına yönelik daha hızlı adımlar atabilmek adına kullanıcılar bu platformda reklam verme seçeneğini değerlendirmek isterler. Özellikle satış amaçlı açılan sayfaların bu yola daha çok başvurdukları görülür. Bunun sebebi de satış performansını artırmak ve daha fazla kitleye hitap etmek olarak adlandırılır.

Kimler Reklam Verebilir?

Her Instagram kullanıcısı reklam veremez. Öncelikle reklam vermek isteyen hesaplar, içerik olarak işletme hesabına geçmek zorundadır. Bunu yaparken ayarlar bölümünden girerek kişisel hesabı profesyonel hesaba dönüştürmesi gerekir.

Daha sonra içeriğine uygun bir şekilde mesleğini ifade eden profili onaylar ve resmi olarak işletme hesabına geçmiş olur. Kişisel hesap kullananlar dışında tüm profesyonel hesap kullanıcıları Instagram aracılığıyla reklam verebilir.

Nasıl Reklam Verilir?

Instagram, kurulumu sırasında sizden belli bir mail adresi ister ve reklam vermek için de Facebook hesabınızın olmasını zorunlu kılar. Reklam oluşturmadan önce hesabınızda post paylaşmanız gerekir. Paylaştığınız postun üzerinde ” tanıtımı yap” şeklinde bir uyarı bildirimi yer alır.

Buradaki butona tıkladığınızda Facebook üzerinden bağlantı kurarak reklam koşullarını gerçekleştirebilirsiniz. Reklamın kaç kişiye hitap etmesi gerektiğini, hangi alanlarla ilgilenen kullanıcıların Keşfet’ine düşeceğini, hangi şehri tercih ettiğinizi kendiniz belirliyorsunuz.

Reklamlar Ücretli Midir?

Evet, Instagram reklamları ücretlidir. Ama siz seçtiğiniz kriterler doğrultusunda kendi bütçenizi kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Reklamların Keşfet’te kalma süresi de fiyatlandırmada oldukça etkilidir. Örneğin; minimum düzeyde bir haftalık reklam vermeyi planlıyorsanız ve haftalık hedef kitlesi elli bin civarındaysa sizin ödeyeceğiniz tutar herkesin karşılayabileceği meblağlarda olur. ( 50-100 TL )

Reklamın Faydaları Nelerdir?

Instagram’da reklam vererek; sayfanızın amacı doğrultusunda hedeflerinize daha çabuk ulaşabilirsiniz. Daha fazla gelir elde etme olanağına sahip olursunuz. Diğer kullanıcılar tarafından tanınma ve fark edilme imkanınız artmış olur. Satış sayfaları ise ekstra olarak her olumlu hamlesinde hem popülerlik kazanmış hem de güvenirlilik elde etmiş olur. Maddi ve manevi geri dönüş almanın en etkili yollarından biridir.

Günümüzde sosyal medyanın öneminin ve kullanıcı sayısının arttığını göz önüne alırsak; Instagram, bunların arasından en dikkat çekicisi olarak göze çarpar. Kullanıcılar, orada geçirilen zaman kadar o zamanın kaliteli oluşuyla da ilgileniyor. Ve tabi ki alışveriş, internet sayesinde farklı bir boyuta ulaştı. Alışveriş için güven birinci kuraldır. Bu kural da reklam vererek sayfanı bir nevi pazarlamaktan geçer. Bunu yaparken reklam modeli planlanır.

Reklam Verirken Öncelikler Nelerdir?

Her Instagram kullanıcısının reklam vermedeki amacı değişir ve buna uygun belirlediği rol model sayesinde geri dönüşü güzel sonuçlar elde eder.

Bunlar ise;


  • Erişimi artırmak

  • Takipçi sağlamak

  • Potansiyel müşteri elde etmektir.

Doğru noktada bildirim sağlamayan kullanıcılar, reklamın faydasını alamıyor ve meblağ az da olsa olumsuzlukla sonuçlanıyor.


İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap