Intel firmasının tarihi

Intel firmasının tarihi
Blog01 3
0

Intel firmasının tarihi hakkında bilinmesi gereken pek çok detay bulunuyor. Bu konuda Intel hakkında çeşitli tarihi hikayeler paylaşıyor olacağız.

Günümüzün en popüler markalarından birisi olan Intel, AMD’ye rakip bir firma olarak karşımıza çıkıyor. Intel, her ne kadar yüksek pazar paylarına sahip olsa da AMD son yıllarda artışa geçmiş durumda. Intel ve AMD arasında yaşanan bu durum 60’lı yılların sonunda başlıyor.

Intel firmasının tarihi

Intel, 60’lı yılların sonunda kurulan bir şirket. AMD de bu yıllarda kurulmuş bir marka. Bu iki firma o dönemde işlemci üretimi işine girerek bu sektörde ilerlemeye ve bilgisayarlar için donanımlar geliştirmeye başladı. Intel, sunduğu işlemcileri piyasaya sürerken AMD de Intel’in işlemcilerini kopyalayarak piyasada yerini alıyordu. Örnek vermek gerekirse Intel, tek çekirdekli 1.2 MHz hıza sahip bir işlemciyi piyasaya sürdüğünde AMD de bu işlemciyi kopyalayıp 1.5 MHz hız ile satışa çıkarıyordu. Bu durum 90’lı yıllara kadar devam etti.

Intel firmasının tarihi

Intel’in yükseliş noktası IBM ile yapmış olduğu anlaşma oldu. IBM, AMD’ye işlemci kopya haklarını verdiği takdirde kendi kişisel bilgisayarlarında Intel işlemci kullanacağını söyledi. IBM, Intel’in tekelleşmemesi için bunu istiyordu. Intel, teklifi kabul etti ve kısa sürede popüler hale geldi. Intel ve AMD o dönemde aynı soketi ve aynı anakartı kullanıyordu. Bu da bilinmesi gereken bir diğer bilgi.

Intel firmasının tarihi konusunda AMD’nin ayrılma hikayesini de bilmek gerekiyor. Intel ve AMD uzun süre kardeş gibi aynı yapıyı kullanırken AMD 90’lı yıllarda yeni bir karar alarak ayrı sokete sahip yeni bir işlemci geliştirme kararı aldı. AMD, yaptığı çalışmalar sonucunda dünyanın ilk 64 bit işlemcisini piyasaya sürerken bununla beraber çoklu çekirdek konusunda da etkili rol oynadı. 2000’li yıllar AMD için altın çağ gibiydi.

Intel o dönemde iyi bir performans göstermiyordu. Her ne kadar Intel bu şekilde olsa da 2000’li yılların ilerleyen dönemlerinde tekrardan yükselişe geçerek etkili bir şekilde piyasada yer edinmeye başladı. AMD, son yıllarda tekrardan yükselişe geçmiş durumda fakat Intel en yüksek pazar payına sahip.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap