İnternet Tarihi ve Günümüze Kadar Gelişimi

İnternet Tarihi ve Günümüze Kadar Gelişimi
0

İnternet tarihi ve günümüze kadar gelişimi çok önemli bir konu. Çünkü internet sayesinde insanlar birbirleriyle iletişim kuruyor.

Elektronik bilgisayarlar, 20. yüzyılın başlarından beri var olan bir teknoloji. İnternet ise 20. yüzyılın sonuna doğru ortaya çıktı. Bilgisayarların gelişimi ile birlikte bazı sorunlar da ortaya çıktı. Bu sorunlardan birisi de veri aktarımı ve paylaşımdı. Bunun için internet çözümünü geliştiren uzmanlar, günümüzde büyük bir ağa ulaşan bu yapıyı kurmuş oldu.

İnternet Tarihi

İnterneti daha iyi anlamak için ne olduğunu bilmek gerekiyor. İnternet, birden fazla bilgisayarın bir arada bulunduğu büyük bir ağ olarak açıklanabilir. Örnek vermek gerekirse Google, Facebook veya Twitter gibi herhangi bir web sitesine girerken aslında bir bilgisayara bağlanılmış oluyor. Bu bilgisayara giden veri işleniyor ve kullanıcıya yansıyor. Bu kadar büyük bir firma için tek bir bilgisayar ağır geleceğinden ötürü firmalar birden fazla bilgisayardan yararlanarak daha hızlı bir hizmet sunuyor.

İnternet Tarihi

İnterneti anladığınıza göre şimdi internetin etimolojisine inelim. İnternet sözcüğü “Interconnected Networks” ifadesinden geliyor. Bu iki sözcüğün baş harfleri alınarak İnternet kavramı ortaya çıkmış durumda. İnternetin tarihine yavaş yavaş inebiliriz. İnternet 1950’li yıllardan beri tartışılan ve düşünülen bir konuydu. O dönemde birkaç bilgisayarı birbirine bağlayıp veri aktarmaya çalışan insanlar 60’lı yıllarda işleri biraz daha geliştirdi. 1969 yılında ise internette artık büyük bir adım atılıyordu. Daha büyük bir ağ haline gelen internet, altyapısı sayesinde 70’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversiteleri bir araya topladı. O dönemde araştırma için kullanılan internet, bu konuda çok işe yarıyordu.

İnternet tarihi bu noktadan sonra uçuşa geçerken 80’li yıllarda internet ile ilgili önemli bir gelişme olmadı. Daha çok altyapı geliştirmeleri ve daha fazla bölgeye ulaşma gibi işlemlere ağırlık verildi. 90’lı yıllara geldiğimizde artık internet daha fazla ülkede bulunduğundan dolayı kamuya açık hale gelmeye başladı. 1993 yılında halka açılan internet Türkiye’ye ilk kez 1987 yılında gelmişti. O dönemde üniversitelerin yararlandığı bir mecra olan internet, 1993 yılından sonra ev kullanıcılarına açıldı. Günümüze kadar gelişimini sürdüren internet fiber kablolar sayesinde daha çok hız kazandı.