İşsizlik Türleri Nelerdir?

İşsizlik Türleri Nelerdir?
0

İşsizlik Türleri Nelerdir?

İnsanlar hayatlarını sürdürmek ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için bir işe ihtiyaç duyarlar. Bireylerin büyük uğraşlar sonucunda bulabildiği bir işi kaybedebilir veya kendi isteğiyle de bırakabilir. İşinden ayrılan kişiler tekrar iş arama sürecine girme durumları da vardır.

İşsizlik Nedir?

İşgücüne sahip ve iş arama konumunda bulunan kişilere işsiz denir. İşsiz kişilerin toplam işgücü içindeki payına da işsizlik deniliyor. Bir kişinin işsiz sayılması için toplam işgücü içinde aktif bir şekilde bulunması ve iş arama gönüllüsü olması gerekiyor. İşsizlik türlerini şöyle sıralayabiliriz.

  • Geçici işsizlik
  • Yapısal işsizlik
  • Dönemsel işsizlik

Yukarıda belirtildiği gibi birçok işsizlik türleri bulunuyor. İşsizlik konusunda birçok ülke sıkıntı yaşıyor.

Friksiyonel Geçici İşsizlik

Geçici işsizlik daha çok sağlıklı bir ekonomiye sahip ülkelerde görülüyor. İşini beğenmeyip iş değiştirenler, işten atılanlar ve yeni işe girenler bu sınıfta yer alıyor. Bu işsizlik türünün en önemli özelliği hiç kuşkusuz kısa süreli olmasıdır.

Yapısal İşsizlik

Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ve ekonomik sebeplerden dolayı ortaya çıkan bir işsizlik türüdür. Yapısal değişikliklere uyum sağlamayıp geçici işsizliğe göre etkisi daha uzun sürüyor. Yapısal işsizlikte ekonomide yaşanan kötü gelişmeler sonucunda insanlar iş bulma konusunda daha çok zorlanıyor. Aynı zamanda yapısal işsizlik türü bulunan ülkelerde işsizlik oranları daha çok yüksek olmasına neden oluyor.

Dönemsel İşsizlik

İş piyasasında yaşanan sıkıntılar sonucunda ortaya çıkan bir işsizlik türüdür. Bir ülkede ekonomi piyasalarında yaşanan daralmalar sonucunda toplam arzın toplam talebi karşılayamaması gibi durumlarda ortaya çıkıyor. Bu işsizlik türü diğer türlere göre işsizlik oranlarının yüksek olmasının temel sebebi olarak görülüyor. Friksiyonel işsizlik ve yapısal işsizlik sağlıklı ekonomilerde görülerek işsizlik oranı %4 ile 5 civarında olurken, dönemsel işsizlik ise bu oran %8-9 oluyor.

İşsizliğin Sebepleri Nelerdir?

İşsizliğin genel de dört tane temel sebebi bulunuyor. Bunlar artan nüfus, teknolojinin hızlanması, eğitimsizlik ve artan maliyetler olarak sıralanabilir. Bu sebeplerden ilki olan nüfus faktörü nüfusun artması işsizlik oranlarını da artırıyor. Devamlı olarak artan nüfus ve işgücüne katılan kişiler, iş arayanların iş bulmalarını zorlaştırıyor.

Teknolojinin Hızlanması ve Eğitimsizlik

Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ve bir makine birden fazla işgücünün yerini alması işsizlik beraberinde getiriyor. İlerleyen teknoloji ile insan gücüne daha fazla ihtiyaç kalmaması, işlerin teknolojik alet ve robotlarla yapılması çalışanların işsiz kalmalarına neden oluyor.

Yüksek teknolojiye sahip ülkelerde bu aletler yetenekli, yeteneksiz işçilerin yerini alabiliyor. İşsizliğin bir diğer sebebi ise eğitimsizlik veya yeteneksizlik olarak orta çıkıyor. Bir kişinin yetenekleri veya eğitimi işle ilgili koşulları sağlandığında işsizliğe neden olabiliyor. İşverenler daha çok eğitimli ve yetenekli kişilerle çalışmak istiyorlar. İşle ilgili becerisi ve eğitim olmayan kişiler işsiz kalmaya devam ederek işsizlik oranlarının yüksek olmasının nedeni oluyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap