İşveren Tarafından İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nelerdir?

İşveren Tarafından İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nelerdir?
0

İşveren Tarafından İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nelerdir?

Günümüz şartları altında çalışmak her ne kadar kolay olmasa da bazen istenmeyen durumlar söz konusu olmaktadır. İnsanlar üniversitelerden mezun olduktan sonra ya da herhangi bir işte çalışan işçiler bazen istenmeyen durumlar ile karşılaşabilmektedir. İşten çıkartılan birçok insan aslında istisnalar olsa da haklarının olduğunun farkında değiller. Bu farkında olmama durumu ise aslında birçok şeyi kaybettirebiliyor. Bu durum da işverene daha cazip geliyor. Fakat işçinin hakları yasalar ile de korunmaktadır.

İşten Çıkarılma Nasıl Olur?

İşten çıkarılma durumunu yaşayan işçiler çalıştığı yerin sözleşmesinin tek taraflı feshi sonucu ortaya çıkmakta olan durumdur. Bu sözleşme iptali sonrası ise işçinin alması ve talep etmesi gereken bazı hakları doğmaktadır. Bu hak ve talepler 4857 sayılı kanun da belirtilmektedir. Bu kanunu okumak ya da göz gezdirmek işçinin faydası ve yararına olacağı göz önünde olmalıdır. İşten çıkarılmış olan işçinin alması gereken tazminat da bazı durumlar da mahkeme kararı ile de belirlenebilmektedir.

İşçinin Hakları Nelerdir?

Sözleşmenin feshi sonucu işten çıkarılan işçinin birçok hakkı vardır ve bunları talep etmekle yükümlüdür.

Eğer işten çıkarılan işçi, sözleşmede ki maddeleri ihlal etmediyse ya da kendi rızası ile işten çıkarılmadıysa ve çalıştığı yerde tam dolu dolu 1 yılını tamamlamış ise işten çıkartılan işçi birçok hakka sahip olmaktadır.

İşçinin haklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kıdem ve ihbar tazminatı,
  • Mesaiye kaldığı kadar olan ücretler,
  • Kazanılan izin ücretleri,
  • İşten çıkarıldığı gün ve öncesinde çalıştığı kadar ücreti,

İşverenler vermek zorundadırlar. Bazı işverenler işçinin bu talebini karşılamamakta ısrarcı olabilmektedirler. İşçinin bu haklarını karşılamamak için bazı işverenler işçiye istifa mektubu imzalatmaktadırlar. Bu durumla karşı karşıya kalan bir işçi nereye imza attığını bilmelidir. Aksi olunca eğer işçi bu haklarını talep edemeyerek bütün haklarından vazgeçmiş olmaktadır.

İşten Çıkarılan Nasıl Yol İzlemeli?

İşten ayrılan işçi işverenden alması gereken birçok haklardan bahsedildi. Eğer işçi iş kanunlarını bilen ve tecrübeli bir avukat ile çalışırsa haklarını mahkeme yoluna gitmeden de talep edip kazanabilir. Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplanması işlemi sanıldığı kadar da kolay olmamaktadır. Eğer işveren haklarınızı talep etmenize rağmen karşılamıyorsa 1 ay içerisinde dava açılabilir.

İşsizlik Maaşı

Ortada herhangi bir neden yokken işten çıkarılan işçiye İŞKUR tarafından verilen bir maaş türüdür. Bu maaşı alabilmesi için en az 3 yıllık sigorta primlerinin yatması gerekmektedir. Bu maaşın miktarı işçinin yatan maaşına göre hesaplanmakta olup değişiklik göstermektedir.

İşten Çıkarılırsam Nereye Şikayet Etmeliyim?

Çalıştığı yerden çıkarılan işçi, çalıştığı yerin bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine şikayette bulunabilirsiniz. İşten çıkartılan işçinin var olan ve sahip çıkması gereken hakları maddelemiştik. Yalnızca bu fa–hakları işçi sözleşmede ki maddeleri ve iş kanunun da ki maddeleri yerine getirmeyip ihlal ederse bu hakların hiçbirini talep edememektedir.

İlginizi Çekebilir