Kalp hakkında bilinmesi gerekenler

Kalp hakkında bilinmesi gerekenler
v cudun
0

Kalp hakkında bilinmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Bu konuda kalp organının özelliklerinden ve öneminden bahsediyor olacağız.

Vücudumuzun önemli parçalarından birisi olan kalp, beyin için çok önemli bir organ olmakta. Beyne oksijen taşınması için kalbin kan pompalaması gerekiyor. Hayati bir önem taşıyan kalp, insan hayatı boyunca sürekli atarak vücudun gerekli ihtiyaçlarını karşılıyor. Kısacası kalbin atması vücudun her bir noktası için önemli.

Kalp hakkında bilinmesi gereken detaylar

Kalp, genel olarak vücudun sol üst köşesinde bulunan bir organ. Akciğerin yanında olan kalp, güçlü kaslara sahip olmasıyla ve bir nevi pompa özelliği ile ön plana çıkıyor. Kalbin ana görevi kan pompalamak olmakta. Vücudun her yerine kan pompalayan kalp, vücudun organlarının ve derinin gerekli ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Damarın içerisinde hareket eden kan hücrelerinin görevlerinden birisi de temiz oksijeni gerekli yerlere taşımak. Kan, bir süre sonra kirlendiği için temizlenmesi gerekiyor. Kan kirlendiğinde tekrardan kalbe giderek temizleniyor. Kısacası kalp, damar yoluyla vücudun gerekli ihtiyaçlarını her yere pompalayan bir organ olarak yer alıyor.

Kalp hakkında

Kalp hakkında bilinmesi gereken bir diğer konu kalbin atış sesinin aslında kalp kapakçığı olması. Kalp atarken insanlar kalp kapakçığının açılıp kapanan sesini duyuyor. 4 kalp sesi bulunuyor. Bunlardan ikisi elle anlaşılırken diğer ikisi cihazlarla tespit edilebiliyor. Bunun yanı sıra bilinmesi gereken bir diğer bilgi bazı insanların kalbinin sağ tarafta bulunuyor olması. Bu çok nadir görülen bir olay olsa da böyle bir durum ile karşılaşmak mümkün oluyor.

Kalple alakalı bilinmesi gereken bir diğer şey kalbin dakikada 60-100 arası atması gerektiği. Şunu belirtmek gerekiyor ki sporcuların kalbi dakikada 20’ye kadar düşebilir. Çünkü sporcular daha yüksek kan pompalama kapasitesine sahip olmakta. Kalp ile ilgili verilebilecek bir diğer bilgi kalbin en çok beyne oksijen göndermiş olması. Beyin, vücudun en önemli parçaları arasında bulunuyor. Bundan ötürü bol bol oksijene ve enerjiye ihtiyaç duyabiliyor. Bu da beynin yoğun bir oksijen tüketimi yaptığı anlamına geliyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap