Kalsiyumun Faydaları Ve Özellikleri

Kalsiyumun Faydaları Ve Özellikleri
BL09 1
0

Kalsiyumun faydaları merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda insanlar için önemli bir besin olan kalsiyumdan söz edeceğiz.

Sağlıklı yaşamak için pek çok besin bulunuyor. Vitamin, protein ve yağ gibi vücuda pek çok besin giriyor. Her bir besinin kendine özgü özellikleri ve görevleri var. Kalsiyum da vücuda girmesi gereken önemli bir besin olmakta. Kalsiyum ile alakalı kullanıcıların bilmesi gerektiği pek çok detayı sizler için açıkladık.

Kalsiyumun Faydaları

Kalsiyum, toprak alkalileri grubunda yer alan metalik bir element olarak karşımıza çıkıyor. Ca ile gösterilen kalsiyum, latincede kireç anlamına gelen calx sözcüğünden geliyor. İnsanlarda kalsiyumun %99’u kemik ve dişlerde yer alıyor. Sağlıklı bir insanda kanda kalsiyum düzeyi desilitre başına 8,5 ile 10,2 miligram olmalı. Kalsiyum, vücutta genel olarak albümin ile birlikte taşınır. Kalsiyum seviyesi düşük olduğunda hipokalsemi, yüksek olduğunda ise hiperkalsemi ismi veriliyor. Eğer kalsiyum gereğinden fazla tüketilirse kas güçsüzlüğü ve kireçlenme gibi durumlar ile karşılaşmak mümkün oluyor.

Kalsiyumun Faydaları

Kalsiyumun faydaları arasında kemiklerin güçlenmesinde ve korunmasında fayda sağladığı biliniyor. Bir insanın kemikleri 20-25 yaşlarına kadar gelişmeye devam eder.  Sonrasında ise kemiklerin yoğunluğu yavaş yavaş azalır. Kemik kaybını yavaşlatmak için yapılması gereken şey kalsiyum almaya devam etmek. Bu sayede kemiklerin korunması daha iyi seviyede bulunur. Kalsiyumun sunmuş olduğu yararlardan birisi de yeterli miktarda alındığında kolon kanseri riskini azalttığı olmakta. Bunun yanı sıra kalsiyumun sunmuş olduğu faydalardan birisi de kalp ve damar sağlığını koruyup felç ve hipertansiyon gibi durumların önüne geçmesi.

Gebelik zehirlenmesini önlemesiyle bilinen kalsiyum, zayıflama konusunda da yardımcı bir besin olmakta. Metabolizmayı destekleyerek daha iyi bir yaşamı mümkün kılan kalsiyum, kas aktivitelerini düzenleyerek kasların daha rahat gevşeyip kasılmasında etkili olur. Kalsiyumun sunmuş olduğu ayrıcalıklardan birisi de kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynaması. Özellikle kemiklerin ve dişlerin daha güçlü olmasında etkili olan kalsiyum pek çok konuda fayda sağlıyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap