Kazançlı Yatırım Araçları Nelerdir?

Kazançlı Yatırım Araçları Nelerdir?
0

Artık insanlar para biriktirdikleri zaman eskiden olduğu gibi yastık altına koymayı tercih etmiyorlar. Bunun yatırım yaparak birikimlerini değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Yatırım yapmak için birçok araç mevcut ama kazançlı yatırım araçları nelerdir?

Altın

Altın, en güvenli yatırım araçlarından biri olması nedeniyle piyasalarda “güvenli liman” olarak bilinmektedir. Keşfedildiği günden bu yana değerini kaybetmeyen altın değerini sürekli arttırmaktadır. Altın, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Altın yatırımında dikkat edilmesi gereken şey altın satın alınacağı zaman fiyatın düşük olması. Bunun için altın piyasasının takip edilip uygun zamanda yatırım yapılması gerekiyor.

Döviz

Günümüzde en çok tercih edilen bir diğer yatırım aracı ise dövizdir. Döviz yatırımı yapmak için bankalar, borsa, forex ve döviz büroları kullanılmaktadır. Döviz yatırımında riski azaltmak için bilinen dövizlerin ( dolar, Euro, İngiliz sterlini) kullanılması riski azaltır. Ayrıca tek bir döviz türüne yatırım yapmakta riski azaltacak yöntemlerden biridir.

Hisse Senedi

Hisse senetleri özellikle uzun vadede kazanç sağlayan yatırım araçlarındandır. Hem dünyada hem Türkiye’de en çok kullanılan yatırım türüdür. Hisse senedi yatırımı yaparken önemli nokta, sermayenin hepsini yatırmamaktır. Piyasa nedeniyle anlık düşüşler ve çıkışlar yaşanabilmektedir. İnternet sayesinde hisse senedi yatırmak oldukça kolay bir hale gelmiştir. İnternetin olduğu herhangi bir yerden hisse senedi alımı ve satımı yapılabilmektedir.

Faiz

Faiz bir birikimin bankaya borç olarak verilmesidir. Bu yüzden en risksiz yatırım aracıdır. Ancak faizde kar diğer yatırım araçlarına göre daha düşüktür. Özellikle enflasyonun yüksek olması faizden alınacak karı düşürmektedir. Faiz çok kar getirmeyen bir yatırımdır ancak risk istenmiyorsa tercih edilebilir.

Yatırım Fonu

Bankaların kararsız ve nereye yatırım yapacağını bilmeyen müşteriler için oluşturdukları fona yatırım fonu denir. Yatırım fonları faiz mantığı ile çalışır. Faizden farkı ise risk olmasıdır. Yatırım fonlarında önemli nokta ise fonun kullanılma yöntemine dikkat etmektir. Hisse senedi ağırlıklı fonlar diğerlerine göre daha karlıdır.

Hazine Bonoları

Hazine Bonosu bir yıldan daha az bir süre ile devlete borç vermektir. Hazine bonolarında birikiminiz devlet güvencesindedir ve düşük vergi oranlarından yararlanabilirsiniz. . Ancak bu yatırım türü küçük yatırımcılardan ziyade büyük yatırımcılara kar getiren bir yatırımdır. Hazine bonoları tüm bankalarda satılmaktadır.

Tahvil

Hazine bonoları ile aynı mantıkta çalışır. Ancak tahviller birikimin bir yıldan daha uzun bir süre ile borç verilmesidir. Tahvil bütün bankalarda satılmaktadır.