Keten Tohumu Faydaları

Keten Tohumu Faydaları
keten tohumu
0

Keten tohumu faydaları nelerdir, bu tohum doğanın en yüksek Omega-3-6 yağ asidi kaynaklarından biridir. Bu tohum, keten tohumu yağı adı verilen özel bir yağ asidi içerir. Esansiyel yağ asitleri bakımından zengin olduğu bilinmektedir ancak etkileri henüz tam olarak derinlemesine araştırılmamıştır. İnanılmaz bir diyet lif kaynağı arıyorsanız, işte keten tohumu faydaları ve daha uzun ve daha sağlıklı yaşamanıza nasıl yardımcı olabileceği konusuna giriş yapalım.

 

  • Yoğurtlu keten tohumunun Faydaları
  • Keten tohumunu kimler kullanamaz
  • Keten tohumu nasıl kullanılır zayıflamak için
  • Keten tohumu ne kadar tüketilmeli
  • Kahverengi keten tohumu faydaları
  • Keten tohumu cilde faydaları
  • Günde 1 kaşık keten tohumu
  • Keten tohumu kabızlık için nasıl kullanılır

 

Keten tohumu Dolaşım sistemini geliştirir: Çalışmalar, keten tohumunun yüksek tansiyon seviyelerini düşürerek kardiyovasküler sisteme fayda sağladığını göstermiştir. Ayrıca düşük tansiyonu düşürür. Buna ek olarak, kalp ritmini iyileştirdiği ve kan dolaşımını iyileştirdiği de ortaya atılmaktadır. Kardiyovasküler problemleri olanlar için keten tohumu yağı, kalplerinin daha güçlü olmasına ve daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Bu, daha uzun ömür ve daha az kalp hastalığı anlamına gelir.

 

Keten Tohumu Beyin fonksiyonlarını iyileştirir: Bazı çalışmalar keten tohumunun beyin fonksiyonlarını iyileştirme açısından fayda sağladığını göstermiştir. Tohumun besin değeri antik çağlardan beri bilinmektedir. Magnezyum, bromelain ve demir ve kalsiyum gibi diğer mineraller açısından zengin olduğu artık günümüzde de bilinmektedir. Besin tohumunun düzenli tüketimi beynin düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

 

Keten Tohumu Sindirimi iyileştirir: Keten tohumu bakımından zengin bir diyet, irritabl bağırsak sendromu ve kolon kanseri gibi sindirim bozuklukları riskini azaltır. Keten tohumu bitkisi, lif içeren kepek bakımından zengindir. Bu nedenle, gıdaların sağlıklı sindirimine yardımcı olur. Keten tohumu, besin değerini en üst düzeye çıkarmak için yemeden önce öğütülmeli veya ıslatılmalıdır.

 

Keten Tohumu Enerji seviyelerini artırır: Düzenli keten tohumu tüketimi enerji seviyelerini ve dayanıklılığı artırır. Ayrıca sağlığa faydalı omega-3 yağ asitleri içerir. Keten tohumlarının vücutta kolesterol birikimini önlediği de bilinmektedir. Bunlar, keten tohumunun genellikle spor beslenme takviyelerine dahil edilmesinin nedenleridir.

 

Keten Tohumu Alerjileri azaltır: Keten tohumunun tüketilmesinin en popüler nedenlerinden biri alerjileri uzak tutmaktır. Keten tohumu mükemmel bir anti-enflamatuar özellik kaynağına sahiptir Keten tohumunun anti-enflamatuar özellikleri, kötü kolesterol seviyelerini düşürürken gazı azaltmak ve ağrıyı hafifletmek gibi faydalar sağlar.

 

Keten Tohumu Bağışıklığı artırır: Son senelerde yapılan çeşitli çalışmalar keten tohumunun soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklığı önemli ölçüde artırdığını ortaya koymuştur. Ek olarak, keten tohumunun vücut üzerinde başka birçok yararlı etkisi vardır. Kolesterolü düşürme kan basıncını düşürme sindirimi iyileştirme ve toksinleri vücuttan uzaklaştırma bu sihirli tohumun bilinen birkaç yararıdır.

Keten tohumu besin olarak da lezzetlidir onu lezzetli yapan faktör, keten tohumu içinde “zumpano tohumu” adı verilen küçük bir tohumdur.

Keten Tohumu Cilde Faydaları

Keten tohumu faydalarından biri cildi besler potansiyeli var. Hepimiz cildimizin genellikle yaşlanma belirtileri gösteren ilk yerlerden biri olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, bu alanı A vitamini, C vitamini, D vitamini ve E vitamini gibi antioksidan besinlerle beslememiz hayati önem taşımaktadır. Bununla birlikte, keten tohumu özellikle fitosteroller adı verilen antioksidanlar bakımından zengindir. Fitosterol antioksidanları, ciltte bulunan yağların oksidasyonunu önler ve bu da cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Keten tohumu, cilde gerekli beslenmeyi sağlamanın yanı sıra, sağlıklı saç ve tırnaklara sahip olmanızı sağlar. Keten tohumu harika bir sindirim sistemi güçlendiricidir. Tohumlar, sindiriminizi iyileştirmeye ve atık maddeleri vücudunuzdan uzaklaştırmaya yardımcı olan sağlıklı miktarda lif içerir. Yüksek lif kaynağına ihtiyaç duyanlar için keten tohumu kesinlikle diyetinize eklemeniz gereken bir besindir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap