Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler

Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler
BL02 9
0

Kilo almak için yapılması gereken pek çok şey bulunuyor. Kilo almak isteyen bir insanın neler yapması gerektiğini bu konuda anlatıyor olacağız.

Kalori, enerji anlamına geliyor. İnsan vücudunun almış olduğu enerjinin ölçüm birimi kalori şeklinde hesaplanır. Tabii bunun farklı hesaplama yolları da var fakat biz bunu örnek alacağız. Kilo almanın yolunun kaloriden ve spordan geçtiğini belirtelim.

Kilo Almak Kalori İle Alakalı Bir Durum

Kalori, enerji birimi olarak yer alıyor. Yetişkin bir insanın günlük alması gereken kalori miktarı yaklaşık 2.000 ve 2.500 arası olmakta. Bu kişiden kişiye değişir. Özellikle metabolizma hızı yani vücudun nasıl çalıştığı önemli bir durum. Kalori ile ilgili önemli bir bilgi sunmak gerekirse ne kadar çok kalori alınırsa o kadar çok kilo almak mümkün. Bunun dozunda yapılması da önemli bir durum. Yani dengenin sağlanması gerekiyor.

Kalori alımı için bir kişinin yapması gerektiği şey günlük kalori tüketimini çözmesi gerektiği. Bunun için bir gün 2.000 kalori, diğer gün 2.500 kalori alarak kilo alımı olup olmadığını kontrol etmeli. Kilo alımı olana kadar bu işlem sürmeli fakat en yüksek 3.000 kalori olması tavsiye ediliyor. Zaten genel olarak 2.500 kalori ve üzerinde kilo alımının olması gerekiyor. 3.000 kaloride kilo alımı olmazsa uzman bir doktor ile görüşülmesi öneriliyor. Çünkü farklı bir hastalık sebebiyle kilo alınmıyor olabilir.

Kilo Almak

Eğer günlük kalori ihtiyacı belirlendiyse kişi günlük kalori ihtiyacından fazla kalori almalı. Şunu belirtelim ki kilo almak bazılarına zor gelebilir. Bunun sebebi kişinin midesinin daha küçük olması olabilir. Bu durumda öğünleri bölmek, aralıklarla yemek gerekiyor. Yani vücut içerisindeki besinler sindirildikçe yemek gün boyunca daha yüksek kalori almayı sağlıyor.

Kilo almanın bir diğer püf noktası kalorisi yüksek besinlere ağırlık vermek. Bunu yaparken su içmeyi ihmal etmemek gerekirken aynı zamanda her besinden gerektiği kadar yemek de gerekiyor. Bu sayede başarılı ve sağlıklı bir şekilde kilo alımı mümkün hale geliyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap