Kredi Kartı İle Borsa Yatırımı Yapılabilir mi?

Kredi Kartı İle Borsa Yatırımı Yapılabilir mi?
0

Borsa yatırım araçları içinde en çok merak edilen yatırım aracıdır. Borsa oynamadan önce iyice araştırmak ve bilgi edinmek gerekir. Peki, kredi kartı ile borsa yatırımı yapılabilir mi? Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir olaydır. Alacağınız hisseye güveniniz tamsa ve kredi kartı faizini karşılayabileceksiniz borsaya yatırım yapabilirsiniz. Ama her zaman risk olduğunu unutmayın.

Borsa Nedir?

Borsa bazı şirketlerin hisse senetlerini alım satım işlemidir. Hisse senetleri değerli evraklardır. Borsada işlem gören hisse senetleri her gün saat 10 itibari ile alınır ve akşam 6 gibi satılır. Aldığınız hisse senedi artarsa kar eder, azalırsa zarar edersiniz. Şirkete hem kar durumunda hem de zarar durumunda ortak olursunuz. Borsa oynamak için gereken para ihtiyaçlarınızın dışında kalan paradır. Borsa oynarken o parayı unutacak ve ihtiyacınız olmayacak şekilde planlama yapacaksınız. Kredi çekerek veya kredi kartından peşin para çekerek borsa oynamak çok riskli bir iştir.

Borsa Oynamak İçin Ne Yapılır?

Borsada yatırım yapmak için herhangi bir aracı kurum bulmanız gerekir. Aracı kurum olarak genelde bankalar tercih edilir. Bankalardan açacağınız borsa yatırım hesabı ile rahatlıkla hisse senedi alabilir ve satabilirsiniz. Alınacak hisse senedi önceden iyi araştırılmalı ve şirket hakkında gereken tüm bilgilere sahip olunmalıdır. Aldığınız hisse senetlerini kısa vadede veya uzun vadede bozdurabilirsiniz.

Borsa Oynarken Komisyon Ücreti Alınır Mı?

Bankalar ve aracı kurumlar her hisse senedi alım satım anında sizden belirli oranlarda komisyon ücreti talep ederler. Örnek verecek olursa 1000 liralık hisse senedi aldınız banka sizden 2 TL komisyon ücreti alır. Bu sizin banka ile yaptığımız anlaşmaya bağlıdır. Aracı kurumunuz banka ise hisse senetleri hakkında ücretsiz bilgi alabilir ve ona göre yatırım yapabilirsiniz. Aldığınız hisseye ait şirketin günlük hacmini ve lot sayısını canlı olarak görebilirsiniz. Yükselme ve düşüşleri canlı olarak takip edebilir ona göre alım satım yapabilirsiniz. Borsa işlem saati açılmadan önce emir verebilir emir verdiğiniz rakamdan alış yapabilirsiniz. Mağdur olmamak ve zarar etmemek için borsayı iyi öğrenmelisiniz.

İlginizi Çekebilir