Küçük Hisse Senetlerinde Nasıl Başarılı Olunur?

Küçük Hisse Senetlerinde Nasıl Başarılı Olunur?
0

Sermayenizin sadece bir kısmını hisse senedi alarak değerlendirmek istediğinizde yapmanız gereken küçük hisse senetlerine yönelmek olmalıdır. Çünkü küçük hisse senetlerine yatırım yapmak daha az riskin olmasına olanak tanır. Ama yine de tamamen risk olmadığı anlamına gelmez. Bunun için uzmanlar küçük hisse senetlerinin de kendine has bir riskleri olduğunu ve buna göre hareket edilmesi gerektiğini vurgularlar. Küçük hisse senetlerine yatırım yapmak isteyenler bir takım noktalara dikkat etmek durumunda kalırlar. Borsa hem küçük hem de büyük yatırımcılar için oldukça risk ve getiri imkânı sunan bir durumdur. Sayısız alıcı ve satıcının karşılaşmasından doğan bir takım değişim işlemleri yapılır. Küçük hisse senetleri için de aynı durum geçerlidir. Küçük hisse senetlerinde nasıl başarılı olunur? Sorusunun cevabı ise birkaç faktöre bağlıdır.

Beklentilerinizin Durumu

Küçük hisse senetlerine yatırımlarda bulunmak isteyen kişiler ilk olarak ne bekledikleri konusunda son derece emin olmalıdır. Güvence, likidite veya gelir gibi birkaç hedef amaçlanması oldukça yerine bir işlem olacaktır. Hangisini istediğinizi ve önceliklerinizi sıraladıktan sonra bir strateji oluşturmanız gerekir. Çünkü bir hisse senedinden aynı anda hem güven vermesi hem de kazanç sağlaması beklenmemelidir. Buna uygun olacak şekilde davranılması amaçlara yaklaşımın daha iyi olmasını sağlar.

Doğru Çıkarımlar Yapmak

Küçük hisse senetlerine yatırım yapmak isteyenlerin ilk ve öncelik vereceği durum piyasaların takibidir. Çünkü anlık olarak yaşanan dalgalanmalar sizin daha çok kazanmanıza veya risk altına girmenize neden olur. Bunun için geçmişte hisse senedine dair veriler, sektörle alakalı gidişat veya gelişmeler size yatırım konusunda ipucu verecektir. Bu verilere göre yatırım için en uygun olan hisse senedini bulmanız oldukça kolaydır. Ayrıca daha kolay bir şekilde kazanç elde etmeniz de sağlanır.

Risk Faktörü

Bazı yatırımcılar küçük hisse senetlerine yatırım yapmanın son derece riskli bir unsur olduğunu savunur. Aslında risk oranı yüksek olan herhangi bir hisse senedine yatırım yapmak her zaman riskli olmasına karşılık genelde kazancın yüksek olması anlamına da gelir. Bunun için getirisi olan riskleri göze almak önemlidir.

İlginizi Çekebilir