Merkle Tree Nedir?

Merkle Tree Nedir?
merkle tree nedir
0

Bitcoin yani sanal para kavramı ortaya çıktıkta sonra ilk olarak insanlar görmedikleri ve nasıl meydana geldiğinden emin olmadıkları bir kavram için yatırım yapamayacaklarını düşünürken kısa süre içinde borsası kuruldu. Sanal paralar herhangi bir merkeze bağlı olmayan ve güvenli sistemler tarafından üretilen para birimleridir. Birçok işletim sistemi tarafından üretilen, hatası olmayan ve her birinin özgün olduğu bilinen paraların nasıl üretildiği noktasında ise Merkle tree kavramı ortaya çıkmıştır. Merkle tree nedir? sorusunun cevabı paraların nasıl üretildiği ve nasıl özgün olduğu konusunu merak eden tüm kullanıcılar tarafından ele alınmıştır. Merkle ağacı olarak da adlandırılan bu kavram hash teknolojisi sayesinde özgün ağaçlar üretilmesine aracılık ediyor.

Tree Nedir?

Merkle ağaçlarına ağaç denmesinin nedeni bir ağaç yapısına benzeyen bir çalışma ve görünüm düzenine sahip olmasıdır. Merkle Root işlemi de aynı mantıkla ilerler. Merkle root ağasın kökünü oluşturan kısım iken Merkle Tree ağaç yaprakları olarak görülebilir. Bir mp3 çalarınızın olduğunu ve bunun parçalara ayrıldığını düşündüğünüzde her bir parçanın ağaçta özgün içerikler oluşturması için hash teknolojisi ile oluşturulduğunu düşünmek daha kolay anlaşılmasını sağlar.

Nasıl Çalışır?

Oluşan her bir veri için aynı işlem sürekli olarak uygulanır. Her parça hash teknolojisi ile birlikte kendi hashlerini oluşturur. Ardından da her bir ağaç yaprağını oluşturmaya başlar. Bu sayede her iki verini yeniden hash teknolojisinden geçmesi ile oluşan özgün yapraklar text oluşturmaya başlar. Her bir araya gelen bu bileşenler ise yeniden ve yeniden hash teknolojisine girerek leaf oluşturulmasına neden olur. Tree ise bu işlemin ana noktası olmasından dolayı son derece önemi bir kavram olarak bilinir.

Özgün müdür?

Tree kavramına rağmen özgün içeriklerin oluşup oluşmadığını merak edenler için ise cevap her zaman evet olacaktır. Çünkü tree işlemi ile sayısız hash yazılımından geçen içerikler Bitcoin’in özgün olması özelliğine katkı sağlar. Bundan dolayı da asla satın aldığınız Bitcoin diğeri ile aynı olmaz. Bu da yatırımın ve ticaretin oluşmasına olanak tanıyarak işlemleri anlamlı kılar.

Yazar Hakkında

Yorum Yap