Metaverse Hakkında Bilgi, Bilinmesi Gerekenler

Metaverse Hakkında Bilgi, Bilinmesi Gerekenler
0

Metaverse hakkında bilgi almak gerekiyor. Çünkü metaverse, sanal gerçeklik ile birlikte geleceğin dünyasını inşa edebilir.

Teknoloji, her geçen gün daha iyi hale geliyor. Bilgisayarlar, internet, karma gerçeklik, akıllı telefonlar ve daha birçok şey gelişmeye devam ediyor. Özellikle internet sayesinde kullanıcılar bir arada toplanıp büyük topluluklar oluşturabiliyor ve beraber eğlenebiliyor. Belki de internetin yeni hali metaverse olarak karşımıza çıkacak.

Metaverse Hakkında Bilgi

Metaverse, bir nevi Matrix gibi bir konuya kayıyor olsa da aslına bakarsak arada bazı farklılıklar bulunuyor. Metaverse, dijital ortamdaki her türlü verinin tek bir yerde sanal bir evrende bulunması anlamına geliyor. Dijital ortamdan kasıt internet, sanal dünyalar ve daha birçok dijital içerik. İnternetin geleceği olarak adlandırılan metaverse, Matrix’ten farklı olarak insanların beyinlerine kablo takılarak değil karma gerçeklik yoluyla girilecek bir dünya olacak. Gelecekte nasıl olur bilinmez fakat projenin bu şekilde gerçekleşmesi bekleniyor.

Metaverse Hakkında Bilgi

Metaverse ile ilgili bir örnek vermek gerekirse örneğin kullanıcı kendi karakterini oluşturup bu evrende bu karakter ile dolaşabiliyor olacak, istediği bir alana gidip orada arkadaşlarıyla toplanabilecek. Sanal gerçeklik teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte metaverse sistemine oldukça yakın olduğumuzu söz etmemiz gerekiyor. Bununla ilgili dikkat çeken haberler arasında Facebook’un yaptığı büyük yatırım yer alıyor. Facebook, metaverse için yani yeni bir dünya inşa etmek adına 10.000 kişilik ekip toplamış durumda. Bu da projenin ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

Metaverse hakkında bilgi verirken tarihi hakkında da bazı bilgilere sahip olmak gerekiyor. Metaverse aslında 90’lı yıllara dayanıyor. Bir bilim kurgu kitabında metaverse benzeri bir evrenin yer aldığı ve insanların teknolojiyi kullandığı görülüyor. Henüz o dönemde önemli bir çalışma yapılmıyor olsa da günümüze kadar metaverse ile ilgili çeşitli oyunlar da piyasaya sürüldü. Artık 21. yüzyılın ilk çeyreğine yaklaşmış durumdayız. Oyun ve hikayelerin dışında bu konuda gerçek çalışmalar yapılıyor. Projenin ne zaman tam olarak kullanıcıların karşısına çıkacağı bilinmiyor ama yakın bir gelecekte mümkün olabilir.

İlginizi Çekebilir