Mikrofinans Nedir?

Mikrofinans Nedir?
Tekno Web Site 028 9
0

Mikrofinans , tipik olarak geleneksel bankacılıktan dışlanan düşük gelirli bireylere veya gruplara sağlanan finansal hizmetleri ifade eder . Çoğu mikrofinans kurumu, bazen mikro kredi veya mikro kredi olarak adlandırılan küçük işletme sermayesi kredileri şeklinde kredi sunmaya odaklanır. Bununla birlikte, birçoğu ayrıca sigorta ve para transferleri sağlar ve düzenlenmiş mikrofinans bankaları tasarruf hesapları sağlar. Mikrofinans, kendi kendine yeterliliği teşvik etmek için, özellikle kadınlar ve kırsal kesimdeki yoksullar olmak üzere, marjinal grupların finansal hizmetlere erişimini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Mikrofinans ve Finansal İçerme

Düşük gelirli insanlar, hizmet etmenin ekonomik olmadığı veya ulaşılması çok zor olduğu için finansal sistemleri tarafından ihmal edilir. Dünya Bankası’nın Küresel Findex’ine göre, dünya genelinde 1,7 milyar yetişkin finansal olarak dışlanmış, resmi kredi veya tasarruf olmadan yaşıyor. Mikrofinans, herkes için ekonomik adaleti ve finansal katılımı teşvik ederek banka hesabı olmayanların ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır.

Mikrofinans Nedir

Mikrofinansın Faydaları

Esansiyel mali hizmetlere erişim yapabilirsiniz  ekonomik ve sosyal açıdan bireyleri güçlendirmek tarafından özgüveni ve ekonomik sürdürülebilirliği oluşturarak maaşlı işler kıt yoksullaşan topluluklarda. Mikrofinansın faydaları şunları içerir:

  • Küçük krediler, girişimcilerin mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeleri başlatmasına veya büyütmesine olanak tanır.
  • Tasarruflar, ailelerin okul ücretlerini finanse etmek, evleri iyileştirmek (örneğin elektrik veya akan su kurmak) ve hedeflere ulaşmak için varlıklar oluşturmasına yardımcı olur .
  • Sigorta ürünleri tıbbi bakımın maliyetini dengeleyebilir.
  • Para transferleri ve havaleler, ailelerin sınırlar arasında kolayca para gönderip almasına olanak tanır.

Yüz milyonlarca düşük gelirli insan, başlangıcından bu yana, dünya çapında endüstri tarafından yılda 140 milyon borçluya hizmet verilen mikro finanstan yararlandı.

Neden Önemli?

Mikrofinans, çek hesapları, kredi limitleri veya geleneksel bankalardan kredi alamayanlar gibi finansal açıdan yetersiz hizmet alanlara kaynak ve sermaye erişimi sağladığı için önemlidir. Mikrofinans olmadan, bu gruplar riskli kredilere veya aşırı yüksek faiz oranlarına sahip avanslara başvurmak, hatta aile ve arkadaşlardan borç para almak zorunda kalabilirler. Mikrofinans, işlerine yatırım yapmalarına ve sonuç olarak kendilerine yatırım yapmalarına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir
Tekno Web Site 013 5

Yazar Hakkında

Yorum Yap