Mikrofon Çalışma Mantığı

Mikrofon Çalışma Mantığı
0

Mikrofon çalışma mantığı hakkında kullanıcıların bilmesi gerektiği pek çok detay bulunuyor. Bu konuda mikrofonlardan söz etmek istiyoruz.

Mikrofonlar, bilgisayar kullanırken veya telefondayken kullanılabilecek bir alet. Aynı zamanda farklı sistemlere de bağlanabilen bir cihaz olan mikrofon, geçmişten günümüze kadar süregelmiş önemli bir aygıt olmuş durumda. Oldukça eski bir tarihi bulunan mikrofonlar günümüzde genel olarak bilgisayar ortamında yaygın olarak kullanılıyor.

Mikrofon Çalışma Mantığı ve İşleyişi

Mikrofonların çalışma mantığından söz etmeden önce mikrofonun ne olduğundan bahsetmek gerekiyor. Mikrofon, ses dalgalarını elektrik sinyallerine dönüştüren ve bunları cihaz üzerinde ikilik tabanda kaydeden bir donanım. Yani bir kişi bilgisayara bağlı bir mikrofondan konuştuğunda mikrofon ses dalgalarını yakalayarak makine diline çeviriyor. Kısacası grafiklerde olduğu gibi seslerin de bir makine dili var. Bu mantıkla yola çıkıldığında dijital ortamda olmayan bir sesin veya görüntünün kodlanmasının mümkün olduğunu belirtmek gerekiyor.

Pek çok mikrofon tipi bulunuyor. Bu türler arasında elektrodinamik mikrofon, elektromanyetik mikrofon, manyetik mikrofon, elektrikli mikrofon, şeritli mikrofon, kristalli mikrofon, karbonlu mikrofon ve kondansatörlü mikrofon olarak açıklanabilir. Mikrofonların çalışma mantığı ise mikrofona iletilen ses dalgasının makine diline dönüştürülmesi ile oluşuyor. Kısacası dijital ortamdaki seslerin kodları bulunuyor. Bu kodu okutunca hoparlöre iletiliyor ve hoparlör çevirici sayesinde kodu ses dalgasına dönüştürüp çevreye yayabiliyor. Konser alanlarında ve salonlarda da buna benzer sistemler mevcut.

Mikrofon Çalışma Mantığı

Günümüzde pek çok mikrofonlu aygıt yer alıyor. Bunlardan birisi olan mikrofonlu kulaklık sayesinde ek bir donanım olmadan mikrofon ve kulaklık almak mümkün oluyor. Mikrofonlu kulaklık, hem fiyat açısından hem de yer tasarrufu açısından tercih edilen bir aygıt. Mikrofonlu donanımın yanı sıra mikrofon içerikli telefonlar da günümüzde neredeyse her telefonda bulunuyor. Zaten insanlar telefonlarda arama yaparken de mikrofondan yararlanıyor. Kısacası telefon kullanan bir kişinin sıklıkla mikrofon kullanma ihtimali bulunmakta.

Mikrofonun tarihine kısaca dalmak gerekirse 1600’lü yıllara dayanıyor. Daha öncesinde sesin daha iyi yayılması için bina yapısını buna göre ayarlayan insanlar teknolojinin de gelişmesiyle önce telleri kullanarak sonrasında elektronik sistemler sayesinde mikrofonlar geliştirebildi.

İlginizi Çekebilir
d-k