Monitör Nasıl Çalışıyor?

Monitör Nasıl Çalışıyor?
BW04 10
0

Monitör nasıl çalışıyor? Hiç düşündünüz mü? Monitörün çalışma mantığı aslında o kadar zor değil. Monitör, basit bir düzenek ile işlem gerçekleştiriyor.

İster bilgisayar olsun ister telefon olsun ister televizyon olsun günümüzde RGB destekli sistemlere sahip olan pek çok cihazın çalışma mantığı monitör ile aynı şekilde bulunuyor. Monitörlerin öylesine ilginç bir çalışma şekli var ki anlattığımızda size de ilginç geliyor olacak. Teknolojiyle birlikte çok önemli bir yere sahip olan monitörler ile ilgili bilinmesi gerekenleri derledik.

Monitör Nasıl Çalışıyor?

Monitör, kullanıcıların bilgisayarda olan biteni anlaması için geliştirilen bir donanım. Ekran olarak da isimlendirilen bu cihazlar ile birlikte kullanıcı arayüzü oluşabiliyor, kullanıcılar bilgisayardan daha iyi faydalanabiliyor. Monitörlerin tarihini incelediğimizde ilk bilgisayarların monitör içermediği fakat sonrasında monitörlerin ortaya çıktığı görülüyor. Günümüze kadar monitörler tek bir şekilde değil çeşitli şekillerde de karşımıza çıkmış durumda. Örneğin kağıt şeklinde görülen monitörler olduğu gibi LCD ve CRT monitörler de bulunuyor. Bunun yanı sıra interlaced ve non-interlaced monitörler yer alıyor.

Monitör Nasıl Çalışıyor

Monitörler text modu ve grafik modu olarak ikiye ayrılır. Text moduna DOS işletim sistemi örnek gösterilirken grafik moduna Windows örnek olarak gösterilebilir. CRT monitörler eski beyaz renkli büyük monitörler yani tüplü monitörler olarak karşımıza çıkıyor. LCD monitörler, tüplü olmadan dijital bir görüntü sunarak çalışıyor. Bu monitörlerin içerisinde sıvı kristal diyotlar bulunuyor. Interlaced monitörler önce tek satır sonra çift satırları tararken non-interlaced monitörler üstten alta doğru tarama işlemi yapar.

Monitör nasıl çalışıyor? Şimdi günümüz RGB destekli monitörlerinin çalışma mantığından söz ediyor olacağız. Bu tür monitörler çalışmadan önce ekran kartından bilgi alarak bu bilgileri işler ve sonrasında monitöre görüntüyü yansıtır. Piksellerden oluşan monitörün her bir pikseli güncellenir. Tabii bu işlem çok hızlı olduğu için bunu fark etmek mümkün değil. Her bir piksel kırmızı, yeşil ve mavi tonlarını içeriyor. Eğer bir pikselde tüm renkler yanarsa beyaz anlamına gelir, sönerse siyah anlamına gelir. Bunun dışında diğer renkler bu şekilde oluşur. Kısacası 3 renkten 16.5 milyon renk ortaya çıkıyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap