Nintendo girişim tarihi

Nintendo girişim tarihi
B003 8
0

Nintendo girişim tarihi özellikle eski nesil tarafından merak edilen bir konu olmakta. 19. yüzyılda kurulan firma o dönemden beri eğlence sektöründe.

Nintendo, 1889 yılında kurulan bir firma. Kurulduğu dönemde eğlence sektörüne adım atan ve günümüzde bu işi teknolojik bir şekilde yapan marka, bu alanda halen gelişmeye devam ediyor. Nintendo’nun günümüz dönemini incelediğimizde Sony ve Microsoft’a göre daha düşük bir performans sergilediği görülüyor.

Nintendo girişim tarihi ve başarılı geçmişi

Nintendo, 23 Eylül 1889 tarihinde kuruldu. Kurulduğu dönemde eğlence sektörüne giriş yapan şirket, o dönemde oyun kartlarına ağırlık verdi. 20. yüzyılın ortalarına kadar yani yarım yüzyıldan fazla oyun kartları üzerinde satış gerçekleştiren Nintendo, bunun dışında farklı bir girişim gerçekleştirmedi. 1960’lı yıllara kadar oyun kartlarından iyi para kazanan firma, artık yeni bir girişim yapmak istiyordu. Bunun için kolları sıvadı ve oyuncak sektörüne girmeye karar verdi.

Şunu belirtelim ki o dönemde Nintendo’nun karşısında güçlü oyuncak firması rakipleri bulunuyordu. Firma, 1966 yılında Ultra Hand adında oyuncak geliştirdiğinde büyük bir satış başarısı yakalasa da sonraki oyuncaklarda yeterli bir başarı elde edemedi. Bundan dolayı oyuncağın yanı sıra video oyun sektörüne de girme kararı alan firma, 70’li yıllardan itibaren bu sektörde adından söz ettirmeye başlıyor. Firma, o dönemde daha çok diğer oyun konsolları için oyun üretimi yapıyordu.

Nintendo girişim tarihi

Nintendo girişim tarihi ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer kısım firmanın konsol üretimine başlaması. Color TV-Game adında bir oyun konsolu geliştiren firma, yeterince başarı elde etmese bile çabalamaya devam etti ve 1980 yılında Game & Watch isminde taşınabilir bir oyun konsolu duyurdu. Konsol, kısa sürede popüler olarak ticari başarı elde etmişti.

Bu başarısını sürdürmek için kolları sıvayan Nintendo, 1983 yılında NES yani Nintendo Entertainment System adında yeni bir konsol duyurdu. Dünya çapında büyük başarıya imza atan oyun konsolu, o kadar popüler oldu ki kopyalarını üreten dahi oldu. NES konsolu sonrasında Nintendo’nun yerine artık Microsoft ve Sony bu sektörde öne çıkmaya başladı. Nintendo, günümüzde halen oyun konsolu üretmeyi sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap