Oyun Konsolları Tarihi, Konsollar Nasıl Gelişti?

Oyun Konsolları Tarihi, Konsollar Nasıl Gelişti?
Blog Web Sitesi 00011 5
0

Oyun konsolları tarihi merak edilen bir konu olmakta. Bu konuda oyun konsollarının tarihine kısaca bir bakış atmak istiyoruz.

Super Mario Brothers, Minecraft, Tetris ve GTA V gibi pek çok oyun bulunuyor. Her oyun genel olarak dönemine göre geliştirilerek bu şekilde piyasaya sunuluyor. 20. yüzyılda başlayan oyun konsolları tarihinin günümüzde de gelişmeye devam ettiğini bildirmek istiyoruz. Lafı çok uzatmadan hemen konuya giriş yapalım.

Oyun Konsolları Tarihi

Elektronik oyun tarihini incelediğimizde bilgisayarların ilk kurulduğu dönemlere kadar iniyor. Yani bilgisayarlar geliştirilmeye başladığında o dönemdeki bazı insanlar bilgisayardan oyun oynanıp oynanamayacağını düşünmüş durumda. Sizi 1950 yılına götürelim. O dönemde henüz bilgisayar teknolojisi günümüzdeki kadar gelişmiş değil, daha çok matematiksel işlemlere ağırlık veriliyor. Bu dönemde elektronik bir oyun yapma fikri ortaya atılıyor. Geliştirilen ilk oyunu incelediğimizde küçük bir ekranda yanan ışığın hareketli hali görülüyor. Oyun aslında tenis oyununun dijital haliydi. Noktanın çizgi şeklinde hareket edip sağa ve sola gitmesiyle oynanan oyun dönemine göre büyük bir gelişmeydi.

Oyun konsolları tarihi

Oyun konsolları tarihi ilerleyen yıllarda tam olarak kendini hissettirdi. Çünkü ilk oyun konsolları görünmeye başlamıştı. İlk konsollar hem basit olmasıyla hem de az oyun seçeneği ile biliniyor. Siyah ve beyaz renk olarak karşımıza çıkan konsollar, genel olarak sade bir oynanış sunuyordu. Ek olarak ilk konsollarda ses dahi bulunmuyordu. Bir oyun firması görüntüyü renkli hale getirmek için renk filtresi içeren bir kağıt geliştirmişti.

70’li yıllarda artık oyun konsollarının yanı sıra bilgisayar oyunları da piyasaya çıkmaya başlamıştı. 80’li yıllarda ise renkli konsolların yanı sıra Atari ve Nintendo Entertainment System gibi popüler firmalar ön plana çıktı. 90’lı yıllara kadar grafik konusunda kendini geliştiren oyunlar, 90’lı yıllarda adeta devrim niteliğinde gelişmelere tanık oldu. Artık oyunlar 3 boyutlu olmasının yanı sıra daha gerçekçi grafiklere sahipti. 2000’li yıllarda kalitesi daha da artan oyunlar günümüze kadar gelişti ve çeşitli teknolojilerle daha iyi hale geldi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap