Sunum Becerileri – İlk Bilen

Sunum Becerileri – İlk Bilen
0

Sunum Becerileri – İlk Bilen

Sunum slaytlarınıza ne kadar bilgi ekleyebileceğinizi belirleyen kuralları tam olarak anlamak için, birinsan doğasının temelidir – yani, İlk Bilen olma konusunda doğuştan gelen bir arzuya sahip olmamızdır.

Maalesef gördüğümüz sunum görsellerinin çoğu, izleyicilerin yanlış bir inanışla tasarlandı.aslında sunum yapan kişinin bunları gözden geçirmesini bekleyecektir.Yanlış.

İletişim teknolojisi daha yavaşken, haberlere daha tarihsel bir yaklaşım benimsiyorduk; haberler olanlarla ilgiliydi.Haberleri beklemeye alışmıştık ve haberlerin bir zamanı vardı: Sabah gazetesini gördün mü?Akşam haberlerini duydunuz mu?

Ancak elektronik gelişmelerle birlikte, haberleri daha çok o anda olup bitenler açısından düşünmeye başladık.Film bize hareket getirdi ama video beslemeleri bizi oraya getirdi.Ekranlar, en son haberleri almak için tercih edilen mekan olarak kağıdı gölgede bıraktı.Katlanmış gazeteler, önce öğleden sonraki baskılar ve hatta Americana’nın ikonları – Herald Tribune’ü düşünün.Hayatta kalmak için dünyadaki ilk haber kaynağı olmak yerine, gazeteler daha fazla özellik odaklı hale geldi; yalnızca daha az bozulabilir ve daha az acil içerik için değer sağladı.

Cable News Network büyük bir kumar oynadıdünyanın her yerindeki insanların günde yirmi dört saat haberleri – sağlayıcıların değil, insanların zaman çizelgesindeki haberleri – izleyeceği.Talep üzerine haberler.”İlk bilen” olmak isteyenler için tatmin.

Bütün bunların sunum tasarımıyla ne ilgisi var?İnsanların ve diğer zeki hayvanların temel bir özelliğini, yani merakı paylaşmak için haber bağımlısı olmanıza gerek yok.Merak, hayatta kalmanın temelidir ve ne yapabileceğini hızlıca öğrenmesi gereken yaratıklar olarak geliştik.Dolayısıyla, insanların ilk bilen olma arzusu, yeni bilgi alımını içeren her olaya tercüme edilir.Bir sunum sırasında izleyiciler aynı kontrolü isterler ve sunum yapan kişi olarak sizin ilk öğrenenlerin siz olmanızı beklemeye isteksizdirler.

Bir kez bir slaytla ilgili meraktatmin olmuşsa, seyirciler genellikle dikkatlerini sunucuya verir.

Ancak ekranda ilk kez yeni bir slayt göründüğünde, ateşe bakan güveler gibi tüm gözler yeniye odaklanırgörüntü ve hemen slaydın ne hakkında olduğunu bilen ilk kişi olmak için yarışa başlayın.Bu onların suçu değil!Onlar insan!

Yalnızca dinleyicilerin her biri, slaydın tam olarak ne anlama geldiğini bildiklerine tamamen ikna olduklarında, dikkatlerini söylediklerinize geri verebilirler.

Ve bu noktaya kadar gerçekçi bir şekilde orada olmayabilirsiniz.Elbette, çoğu kişinin yaptığı gibi hareket edebilir ve slayttaki öğeleri açıklamaya başlayabilirsiniz, ancak tüm niyet ve amaçlar için, ne yaptığınızın çok az önemi vardır.Pantolonunu indirebilirsin.Odadan çıkabilirsin.Müstehcen fıkralar anlatabilirsin.Ancak izleyiciler, ekrandaki tüm verilerin ve sözcük parçalarının onlar için tam olarak ne anlama geldiğini kendileri için belirleyene kadar, dikkatlerinin yaklaşık %0’ını alırsınız.

Slaytların çoğunda bizBugünkü iş sunumlarında gördüğünüz gibi, felaket burada başlıyor.Görüyorsunuz, tipik bir slayt o kadar çok bilgi içerir ki, tipik bir izleyici üyesinin materyali özümsemesi bir yana, sadece okumak için 30 saniyeden fazlasına ihtiyacı olacaktır.Ancak okuma süreci ertelenir, çünkü önce izleyici nereden başlayacağına ve hangi bilginin en önemli olduğuna kendisi karar vermeye çalışır.Ancak, kitleler bunları türün boyutu veya ekrandaki yerleşimi gibi şeylere dayandırdığından, bilgilerin göreli değerine ilişkin ipuçları genellikle hatalıdır.

Bu nedenle,Ortalama bir insanın slaydınızdaki tüm bilgileri keşfetmesinin ne kadar süreceğini kendinize sormalısınız.Ortalama bir insanın gördüğü bilgileri özümsemesi ve özümsemesi ne kadar uzun sürerse, kitlenizi kaybetme şansınız o kadar artar.

Peki bu bize ne anlatıyor?Elbette, gerçekten uygulanabilir tek bir çözüm vardır ve bu, mümkün olan her şekilde, farenizin her tıklamasıyla açığa çıkan bilgi miktarını sınırlamaktır.

Daha azizleyicinin yeni bilgileri fark etmesi ne kadar sürerse, size o kadar çabuk dönerler ve slaytta “söylemek”ten gerçekten ne kastettiğinizi dinlemeye başlarlar.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap