Profesyonel Bio Oluşturmak için İpuçları

Profesyonel Bio Oluşturmak için İpuçları
Tekno 008
0

Yazmak zordur, hatta kendiniz hakkında yazmanız gerektiğinde daha da zordur. Günümüzde çevrimiçi varlığın ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, kısa bir biyografi herkes için olmazsa olmaz bir varlıktır. Etkili bir biyografi yazmanın püf noktası, onu kısa ve öz tutmak, ancak uzmanlığınızı ve deneyiminizi vurgulayacak en önemli bilgileri dâhil etmektir. Mevcut kısa alandan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için, biyografinizi nasıl yapılandıracağınıza ilişkin bazı önemli püf noktaları bu blog yazımızda sizler için ele aldık. 

Önce Adınızı ve Soyadınızı Ekleyin

Biyografinizi okuduktan sonra okuyucuların hatırlaması gereken en önemli şey adınızdır. Bu nedenle, önce eklediğiniz bilgilerin bu olduğundan emin olun. 

Herhangi bir markayla bağlantınız varsa veya kendi işletme adınız veya takma adınız varsa, bu bilgileri adınızın arkasına da ekleyebilirsiniz. Mantıksal bir bağlantı oluşturmak için işletmedeki pozisyonunuzu veya unvanınızı ekleyebilirsiniz. 

Pozisyonunuzun Sorumluluklarını Tanımlayın

İş unvanınızı belirtmenin yanı sıra, ana sorumluluklarınızı açıklamaya da birkaç satır ayırmalısınız. Bunu okuyuculara sunabileceğiniz uzmanlığı vurgulamak için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz.

Profesyonel Bio Oluşturmak

Ölçülü Olarak Başarılarınızla Övünün

Nasıl ki işletmelerin müşterilerinin başarı hikâyelerini paylaşmaları iyiyse, siz de profesyonel olarak başardıklarınıza atıfta bulunmalısınız. Başka bir deyişle, hangi değeri getirebilirsiniz? 

Değerlerinizden Bahsedin

İtici gücünüz nedir? Yaptığın şeyi neden yapıyorsun? Sektörünüzle ilgili belirli inançlarınız var mı? Sektörünüzdeki diğer kişiler de aynı başarılara sahip olsa da, değerleriniz sizi rakiplerinizden ayırabilir. Değerlerinizi kısaca açıklayarak, gelecekteki müşterilerinizin masaya hangi değeri getirebileceğinizi ve sizinle çalışmanın neden faydalı olacağını anlamalarına yardımcı olabilirsiniz. 

Kişisel Bir Yetenek Ekleyin

Tüm çalışmalar ve oyun oynamamak sizi donuk gösterecek. Bu nedenle, çalışmadığınız zamanlarda ne yaptığınız hakkında bir şeyler yazdığınızdan emin olun. Aile hayatınız, hobileriniz ve/veya ilgi alanlarınız hakkında olabilir. Belki de umut verici bir yan koşuşturma başlattınız?  Özgünlük markalar için giderek daha önemli hale geliyor ve kendiniz hakkında kişisel düzeyde bir şeyler paylaşarak başkalarıyla daha derin bir bağlantı kurmanız daha kolay olacak. Hatta mizahı dâhil etmeyi deneyebilirsiniz. Biyografinizi kişisel bir deneyim veya alışılmadık bir şeyle tamamladığınızda, biyografinizi okuyanlar sizi doğru nedenlerle hatırlayacaktır.

İlginizi Çekebilir
Makine Öğrenimi

Yazar Hakkında

Yorum Yap