RAM Çalışma Mantığı

RAM Çalışma Mantığı
BL02 2
0

RAM çalışma mantığı ve nasıl bir yol kat ettiği merak edilen bir konu olmakta. Bu konuda bellek çeşidi olan RAM’ler hakkında çeşitli bilgiler sunuyor olacağız.

Günümüzün en önemli donanımları arasında yer alan RAM, bir bilgisayarda çalışan uygulamanın hızlı bir şekilde işlem yapmasını sağlar. Eğer HDD veya SATA SSD ile uygulamayı çalıştırıyor olsaydık yani RAM yerine önbelleği bunlardan biri yapsaydık aşırı yavaş bir uygulama ile karşılaşırdık. RAM, sunduğu yüksek hız sayesinde uygulamanın anında tepki vermesine olanak tanıyor. Günümüzde M2 SSD’ler neredeyse RAM hızına yaklaşmış durumda.

RAM Çalışma Mantığı ve İşleyişi

RAM, Random Access Memory yani rastgele erişim belleği olarak açıklanabilir. Adından da anlaşılacağı üzere bu tür bellekler herhangi bir sırada okuma ve yazma yapabildiği için bu ismi almış durumda. İkilik tabandaki verileri depolayan ve bu verileri okuyan RAM, diskten onlarca kat daha hızlı bir donanım. Çok hızlı olması sebebiyle uygulamalar açık olarak kaldığında RAM üzerinde depolanıyor. Tabii RAM çok dolu olmaması için gerektiğinde diskten veri çekilebilir. Bu da disk hızına bağlı olarak anlık gecikme yapabilir.

Günümüzde bazı oyunlar RAM’ın dolmaması adına optimizasyon yapıyor. Örneğin GTA 5 oynarken devasa bir dünyaya rağmen az RAM kullanımı dikkat çekmiş olmalı. Bunun sebebi oyunun zaman zaman diski kullanarak çevredeki verileri çekiyor olması. RAM’ı temizleyerek eski verileri silen GTA 5, bu şekilde optimizasyon sağlıyor. Kısacası bir uygulama geliştirirken optimizasyona da ağırlık verilmeli.

RAM Çalışma Mantığı

RAM, 1940’lı yılların sonuna doğru geliştirilmeye başlandı. O dönemde manyetik alandan faydalanan RAM, bilgisayarlar için önemli bir adımın başlangıcıydı. Günümüze kadar farklı şekillerde karşımıza çıkan bu donanım, şu anda oldukça hızlı bir yapıya sahip. RAM çalışma mantığı ile ilgili şunu bilmek gerekiyor. Öncelikle uygulama işlemciye bir veri gönderir. Örneğin bu veri değişken olsun ve değişkende çeşitli veriler yer alsın. İşlemcide işlenen verilerde yer alan değişkenler RAM’e aktarılır. RAM’de yer alan bu veriler gerektiği zaman tekrardan çekilmek için önce işlemciye bilgi gider. Sonrasında RAM’den veri çekilip kullanıcıya yansır. Kısacası işlemci, RAM iletişimi için önemli bir donanım.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap