Repo Nedir? Repo Çeşitleri Nelerdir?

Repo Nedir? Repo Çeşitleri Nelerdir?
0

Yatırımcıların en çok merak ettikleri sorulardan biri de repo nedir? repo çeşitleri nelerdir? gibi sorulardır. Repo, kısa zamanda yatırımcı tarafından yatırılan değerli kıymetin, belirli bir zaman sonunda ilk satıcı tarafından geri alınan bir işlem türüdür. Reponun diğer yatırım aracı olan para piyasası araçlarından farklıdır. En önemli farklılığı bir değerli kıymetin alıcı ve satıcının belirli bir zamanda ihtiyaçlarını karşılanmasıdır.

Repo İşlemlerine Konu Olan Yatırım Araçları Nelerdir?

Repo işlemlerinde konu olan bazı yatırım araçları bulunmaktadır. Bunlar; devlet tahvili, hazine bonosu olmakla birlikte banka garantili bono, banka bonosu, kamu ortaklığı idaresi ve toplu konut idaresi borçlanma senedi repo işlemlerinde yapılan yatırım araçlarıdır. Repo işlemlerinde değerli kıymetler müşteriye verilmeden bloke hesaplarda depo edilerek yatırımcıya bir makbuz düzenlenir ve müşterinin yatırımının vadesi dolduğu zaman makbuzunu iade ederek nakit ödemesi yapılır.

Repo Çeşitleri Nelerdir?

Yatırımcılar birikimlerini güvenli ve sabit bir getirisi şekilde değerlendirmek için repo işlemlerini sıkı bir şekilde takip ederler. Kısa vadede devlet tahvili ve hazine bonosu gibi devlet garantisinde olan güvenli yatırım araçlarını kısa zamanda kâr elde edilebilir. Repo yatırım aracının pek çok çeşidi vardır. Sırasıyla düz repo, ters repo, gecelik repo, açık repo, karşılıksız repo, sürekli repo, vadeye kadar repo, esnek repo ve döviz sapı gibi repo çeşitleri bulunmaktadır.

Repo Yatırımı Nasıl Yapılır?

Yatırımcıların kısa vadede güvenli bir şekilde kazanç sağlamak için repo işlemine başvururlar. Repo işlemlerinde kısa zamanlı faiz geliri, yatırımcı ile bankacı arasında gerçekleşmektedir. Bankaların elinde bulunan devlet tahvili ve hazine bonosu gibi değerli yatırım araçlarını ileri tarihli yatırımcıya sattıkları bir işlem türüdür. Yapılan işlemde banka, vadesi dolan işlemi teslim almalı ve faiziyle birlikte alıcıya kazancını vermelidir. Bu işlemle alakalı herhangi bir sorun olmaması için yatırımcıya makbuz verilir. Enflasyon yüksek olduğu zamanlar da reponun getirisi de gayet iyidir. Ülkemizde ticaret ile ilgilenen bazı yatırımcılar hesaplarında bulunan nakiti 1, 3 veya 5 gün gibi günlük repo işlemine yatırarak kısa vadeli gelir elde etmiş olur.