Bilim kurgu filmleri

Bilim kurgu filmleri
0

Bilim Kurgu Filmleri

Son yıllarda bilim kurgu filmleri Hollywood’da büyük bir geri dönüş yaptı ve ben bunu kendi adıma çok iyi bir şey olarak görüyorum.

Sinemaya gittiğimde şaşırmayı severim.Daha önce hiç görmediğim şeyleri görmeyi ve mümkün olduğunu bile düşünmediğim sanal gerçekliklerle yüzleşmeyi seviyorum.Bu yüzden bilim kurgu filmleri benim için bir fincan çaydır.

Geleneksel olarak çok çeşitli konuları ve temaları kapsarlar ve birçoğu kendilerine özgüdür.Günümüzün bilim kurgu trendi, uzaylı yaşam formları, uzaydaki muhteşem savaşlar, zamanda yolculuk gibi en tuhaf sahneleri bile gerçekçi gösterebilen günümüzün en son teknolojisiyle desteklenen özel efektlere prim veriyor.veya ışık hızında başka dünyalara seyahat etmek.

Genellikle, bilim kurgu filmleri doğası gereği tamamen spekülatiftir ve bilim ve teknolojiyi içeren yinelenen temalarla doludur.Bilimkurgu filmlerindeki diğer yaygın temalar, aynı zamanda fantezi veya okült/dini filmlerin de temel unsurları olan mistisizm, sihir, okült ve doğaüstüdür.Aslında, Forbidden Planet, Chronicles of Riddick ve Star Wars serisi gibi pek çok film bu türler arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor.

Tam olarak tanımlamak zortürün evrensel olarak kabul edilmiş bir tanımı olmadığı için bir bilim kurgu filmi yapan nedir?Aslında bilimkurgu izleyiciden izleyiciye değişebilir, benim için bilimkurgu olan sizin için fantezi veya korku olabilir.

Uzun süredirHollywood hayranıysanız, bilimkurgunun uzun bir yol kat ettiğini bilirsiniz.Bir zamanlar özel efektlerin bir ipin ucuna bir oyuncak uzay gemisi koyup onu bir kameranın önünde sallamak ya da birine orangutan kılığına girip bütün bir şehri terörize etmek anlamına geldiği zamanlar vardı.Elbette, bilim kurgu filmlerindeki özel efektler, düpedüz gülünç olmaktan, günümüzün gerçekten gerçekçi görünen nefes kesen ve hayranlık uyandıran tedavilerine doğru evrildi.Bu konudaki önemli kilometre taşlarından bazıları 2001: A Space Odyssey, Star Wars filmleri, Star Trek: The Motion Picture ve The Matrix gibi filmlerle işaretlenmiştir.

Tabii ki,Bilim kurgu filmleri, “Yüzüklerin Efendisi”, “I, Robot” ve “Süpermen Dönüyor” gibi son hitlerin kanıtladığı gibi, her geçen yıl daha da iyiye gidiyor gibi görünüyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap