Sony Nasıl Başarılı Oldu?

Sony Nasıl Başarılı Oldu?
BW04 12
0

Sony nasıl başarılı oldu? Günümüzde eğlence sektörüne ağırlık veren Sony ile ilgili bilinmesi gereken pek çok şey bulunuyor.

Eğlence sektöründe ağırlıklı olarak karşımıza çıkan Sony, özellikle PlayStation oyun konsoluyla tanınıyor. 90’lı yıllardan beri geliştirilen oyun konsolu günümüzde halen yoğun bir kullanım oranına sahip. Sony, her ne kadar diğer elektronik cihazlara da ağırlık veriyor olsa bile genel olarak oyun ve eğlence ağırlıklı olarak çalışıyor.

Sony Nasıl Başarılı Oldu? Sony’nin Başarı Hikayesi

Japonya, henüz İkinci Dünya Savaşı’ndan yeni çıkmış bir ülkeydi. 1946 yılında Soy, bombalanan yıkık bir binada işe başladı. İlk olarak tamirat işleriyle uğraşan Sony, bu alanda kendini geliştirmeye başladı. O dönemde aynı zamanda askeri alanda tamir işlerini de Sony üstleniyordu. Tamir işlemlerine bir süre devam eden Sony artık farklı bir sektöre girip teknolojik bir ürün üretmeye başladı. İlk olarak Type-G isminde bir kaset çalar üreten firma, Japonya pazarında popüler olmasa da uluslararası alanda iyi bir satış başarısı yakaladı.

Sony Nasıl Başarılı Oldu

Sony, bu sektörde başarılı bir rol oynayınca hemen bir diğer ürünü olan transistörlü radyoyu üretiyor. Transistörlü radyo üretimi sonrasında daha büyük bir firma haline gelen Sony, 60’lı yıllarda renkli televizyon üreterek bu alanda ilerlemeye devam ediyor. ABD’de genel merkez binasına dahi sahip olmaya başlayan şirket, 70’li yıllara gelindiğinde artık daha popüler bir firma olmuş durumda. 70’li yıllarda Sony, Betamax adında VHS’ye rakip bir format geliştiriyor. Betamax, inceliği ve video kalitesiyle her ne kadar başarılı bir format olsa da Sony’nin sıkı politikaları formatın tutmamasına sebep oldu.

Sony nasıl başarılı oldu?” sorusuna bir diğer cevap 70’li ve 80’li yıllar olarak gösterilebilir. Bu dönemde taşınabilir kaset çalar olan Walkman’ı geliştiren Sony, bunun yanı sıra Discman ve Handycam gibi pek çok ürüne de ev sahipliği yaptı. 90’lı yıllarda ise firma, çıkarmış olduğu PlayStation oyun konsolu ile birlikte dünya genelinde büyük bir başarıya ulaşmış oldu. Günümüzde bu seri PlayStation 5 olarak devam ediyor.

İlginizi Çekebilir
ispanya-tarihi

Yazar Hakkında

Yorum Yap