Steve Wozniak hakkında bilgi

Steve Wozniak hakkında bilgi
B003 2
0

Steve Wozniak hakkında bilinmesi gereken pek çok detay bulunuyor. Bu konuda Apple’ın kurucu ortağı olan Wozniak’tan söz ediyor olacağız.

Apple, 70’li yıllarda kurulan bir firma olarak yer alıyor. Steve Jobs, Apple’ın her ne kadar bilinen kişisi olsa da aslında Apple’ın bir diğer kurucu ortağı Steve Wozniak olarak yer alıyor. Ronald Wayne de Apple’ın kurucu ortakları arasında bulunsa da pek fazla öne çıkmadığı için insanlar tarafından tanınmıyor olabilir. Steve Wozniak, bir elmanın yarısı gibi önemli bir değere sahipti.

Apple’ın diğer yarısı: Steve Wozniak hakkında bilgi

Apple’ın diğer yarısı olarak nitelendirilebilen bu önemli isim hakkında bilinmesi gereken bazı kısımlar var. Steve Wozniak, 11 Ağustos 1950 tarihinde dünyaya geldi. Babasının elektronik ile ilgilendiğini gören Wozniak da bu işe girmek istedi ve elektronik işlere merak sardı. Üniversite hayatını yarıda bırakan Woz, kendini daha çok teknik açıdan geliştirmeyi tercih ediyordu. Üniversite dönemlerinde Steve Jobs ile tanışan Wozniak, onunla arkadaş olarak beraber vakit geçirmeye başladı. Woz’un yaptığı ilginç bir şeyden bahsetmek gerekirse Woz, telefon hattını hackleyerek uluslararası aramaları ücretsiz yapabiliyordu.

Steve Wozniak hakkında

Wozniak, teknoloji alanında kendini bolca geliştirdiği için Jobs, Wozniak ile birlikte çalışmak ister. Onu ikna etmek kolay olmaz fakat sonrasında Wozniak, Jobs ve Wayne bir araya gelerek 1976 yılında Apple şirketini kurar. Jobs, işin pazarlama kısmına daha çok ağırlık verirken Wozniak teknik kısmıyla ilgileniyordu. Apple I ve Apple II gibi cihazların gelişiminde Wozniak’ın büyük bir payı bulunuyor. Elde ettiği kazanç ile birlikte kendi hayatını yaşamaya başlayan Wozniak, bu para ile uçak alıp uçak sürer. 1981 yılında yaşadığı kaza sonucunda hafızasını kaybeden Wozniak, bir süre sonra kendine gelir.

Steve Wozniak hakkında bilinmesi gereken bir diğer konu kendisinin işi bırakması oldu. Steve Wozniak, Apple firmasından ayrıldıktan sonra çeşitli şirketler kurarak birçok girişime ev sahipliği yapar. Hobilerine ağırlık veren Wozniak’ın amacı bir şirketi büyütüp dev bir firma olmak değil, bu işi eğlence amaçlı yapmaktır. Wozniak, günümüzde de girişimlerini sürdürüyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap