Stop Loss Nedir? Ne İşe Yarar?

Stop Loss Nedir? Ne İşe Yarar?
0

Borsa riskin bol olduğu bir yatırımdır. Borsa oynayanlar borsa ile ilgili terimleri bilir, fakat kullanmazlar. Stop loss nedir? ne işe yarar? Borsada ciddi bir öneme sahip olan stop loss yerinde kullanıldığı takdirde yatırım yapan kişiyi korur.

Stop Loss Neden Önemli

Stop loss borsada, kripto parada, bitcoin gibi bir çok alanda kullanılan sistemdir. Zarar durdurma demektir. Aldığınız hisse ve kripto para sürekli yükselmez. Fiyata etki eden birçok faktör olduğundan dolayı ani ve sert düşüşler yaşanabilir. İşte böyle durumlarda stop loss daha az zarar etmenizi sağlayan ve sizi koruyan bir sistemdir. Ülkemizde yatırım için kullanılan seçenekler her olaydan etkilenir. Politik olaylar, siyaset, şirketin kar zarar durumu, hacmi birçok konu direk olarak etki eder.

Stop Loss Neden Gereklidir?

Borsa ve bitcoin de fiyat değerleri sürekli değişkenlik gösterir. Bir hisse yükselme atağına geçtiği gibi ani düşüşler ile tepetaklak olabilir. Yatırım amaçlı alınacak hisseler iyi araştırıldığı ve yükselme trendine giren hisseler alındığı zaman zarar riskiniz en aza iner. Stop loss ile hisseyi sürekli takip etmek zorunda kalmazsınız. Stop loss emrini verdikten sonra içiniz rahat olacaktır. Örnek verecek olursak B hissesini 100 liradan aldınız ve hisse yükselme trendine girdi. Hisse 110 lira oldu, her an düşebilir diye düşünüp stop loss emrini 109 liradan verdiniz. Hisse düşmeye başladığı anda elinizde bulunan hisse 109 liradan satılır. Stop loss koymak istemiyorum ben kendim takip eder önlemimi alırım diyorsanız yanılırsınız. Borsada emir sırası ve zamanına göre satış ve alış yapılır. Sert düşüşlerde kendiniz anında alış satış yapamazsınız. Stop loss emrini girerek keyfinize bakın ve rahat edin.

Nasıl Kullanılır?

Borsada stop loss kullanmak için aracı kurumunuz vasıtasıyla emir verebilirsiniz. Aracı kurum olarak genelde bankalar kullanıldığı için hemen banka borsa hesabınıza girerek işlem yapabilirsiniz. Ancak bitcoin ve kripto parada her zaman stop loss olmayabiliyor. O yüzden kripto para seçerken stop loss emri olup olmadığını kontrol edin.

İlginizi Çekebilir
n-z