Stres Nedir Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Stres Nedir Stresle Nasıl Başa Çıkılır?
0

Stres nedir stresle nasıl başa çıkılır konusu günümüzde oldukça popüler bir konudur.  İnsanların çoğu stresin nasıl başarılı bir şekilde tedavi edileceğini merak eder. Stres vücudunuzun tüm fonksiyonlarını etkileyebilir. Stres altında olan bireylerin büyük çoğunluğu omuz ve boyunda kas gerginliği yaşarlar. İşte strese bağlı kas gerginliğinin başlıca nedenleri, belirtileri ve depresyon tedavisi hakkında bilgiler…

  • Stresle başa çıkmanın 10 yolu
  • Aşırı stres belirtileri
  • Gerginlik ve stresten kurtulmak
  • Aşırı stres nasıl geçer
  • Sınav stres nasıl geçer
  • Stresli insan özellikleri
  • Kronik stres nasıl geçer
  • stresle başa çıkma yolları

Gün boyu işte evde ve yaşamın her alanında  stres yaşıyorsanız, stres kontrolden çıkmadan önce bununla başa çıkmak için harekete geçmeniz önemlidir. En iyi depresyon tedavisini bulmaya çalışırken, stresi etkili bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi bilmek yardımcı olur.

Stresin nasıl tedavi edileceğinden önce belirtilere bakalım; en yaygın belirtisi kronik baş ağrısıdır. Stresli insanların çoğu şiddetli baş ağrıları geçirmeye başlar. Diğer semptomlar yüksek tempoda kalp hızı, nefes almada zorluk, depresyon ve sinirlilik sayılabilir. Bazı insanlar bu semptomların birkaç saat veya gün sonra kaybolduğunu bildirmektedir. Bununla birlikte, bu belirtileri ciddiye almadan bunlarla yaşamaya çalışan insanlar da çoğunluktadır.

Kronikleşen Stres

Kronik stres yaşayanlar genellikle endişeli ve bunalmış hissederler. Ayrıca sürekli karamsar, üzgün veya umutsuz hissetmek gibi depresyon belirtileri yaşarlar. Anksiyete sorunu olanlar  fiziksel olarak hasta bile hissedebilirler. Ayrıca ölüm veya intihar düşünceleri tarafından rahatsız edilebilirler. Sık sık anksiyete ve depresyon belirtileri yaşayan bir bireyseniz bu durumu ciddiye almanız gerekir.

Stresle Başa Çıkmak

Bununla mücadele etmek için en iyi tedavi, kişinin bundan kurtuluş yollarını tek başına aramasıdır. Mesela meditasyon, stresi yenmenin en iyi yolu olmakla beraber, stres atmak için meditasyon yapılmaz. Başka amaçlar için ( farkındalık, ruhsal dinginlik vs) yapılır. Bir getirisi de stresin ve depresyonun yok olmasıdır.

Strese Ne Sebep Olmaktadır?

Stresin nedenini ortaya çıkardığınızda sorunun kökünü kurutmanız da kolay olur. Aile sorunları, finansal kaygılar ve işteki sorunlar gibi meselelerin tümü stres kaynağı olarak sınıflandırılabilir. Anksiyete ve depresyon belirtilerinizin temel nedenini bilmek, bunlarla başa çıkmanıza ve onlarla etkili bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Yaşam Tarzınızı Değiştirin!

Genel zihinsel durumunuzu iyileştirmek için yapılabilecek yaşam tarzı değişiklikleri de vardır. Daha fazla uyumak, egzersiz yapmak, yeni gevşeme teknikleri öğrenmek, Yoga meditasyon yapmak, kafein ve alkol tüketimini azaltmak ve diyet değişiklikleri yapmak stresle mücadelede faydalı olabilir.

 Stresi bilimsel yolla çözmek için kullanılan popüler bir tedavi şekline bilişsel davranışçı terapi denir. BDT, stresi doğuran sebepleri bilimsel yöntemlerle keşfeder ve sizi sonuca götürmek için programını uygular. Bununla birlikte, durumunuz daha şiddetliyse, anksiyete ve depresyonu tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış terapi seanslarına katılmanız fayda sağlar.

Stres ve kaygının nasıl tedavi edileceğine yönelik konuşma terapisi, ilk başta boş iş gibi gelebilir. Ne de olsa günlük hayatı tanımlamak için endişeli, üzgün, depresif, endişeli ve benzeri kelimeleri zaten kullanıyoruz ve dostlarımızla dertleşiyoruz. Bunu neden para ödediğimiz bir yabancıyla paylaşalım ki diye düşünenler, bu çözüm yolunu kapatırlar. Ancak onların dertleştiği eş dostları stresi ve depresyonu yok edecek teknikleri bilmezler sadece dert dinlerler. Bir yere kadar bu durum rahatlama sağlar ama yeterli çözüm değildir.