Swap Bedeli Nedir?

Swap Bedeli Nedir?
0

Swap aslında kelime anlamına olarak değiştirmek ve takas etmek anlamına geliyor. Ancak forex yatırımcıları için ve bazı insanlar için çok daha farklı ve derin anlamları vardır. İşte bu insanlara swap bedeli nedir? Diye sorduklarında hesabınızda meydana gelen artı ve eksi hareketlerin yaratıcısı ve çok önemli bir aktör diyeceklerdir. Birçok yatırımcı bu durum ile karşılaşsa da hiçbir şekilde fark etmeyip dikkat etmeyebiliyor. Ancak akıllı yatırımcıların da bildiği üzere swap yatırımcılar için ve hesaptaki paranın değişimi için çok önemli bir yere sahiptir.

Swapın Mantığı Nedir?

Swap yatırmış olduğunuz döviz çiftlerinin birbiri arasındaki faizlerinin farkına göre hesabınıza artı veya eksi yönde hareketlilikler yaşatan gecelik taşıma maliyetine verilen isimdir. Yani temeldeki hareketliliğe verilen addır. Yani, iki para biriminden yüksek faizli olanını piyasaya verdikten sonra düşük faizli olanını elinizde tutma fikrini uygulamaya karar verdiğiniz zaman, düşük faizli paranın gecelik taşıma maliyeti hesabınıza olumlu veya olumsuz olarak demektir. swap işlemleri özünde tamamen alınan paranın borç verilmesi, satılan paranın borçlanılması mantığına dayanan çok önemli bir faktördür.

Artı ve Eksi Etkileri

Swap hesabınıza gecelik olarak yansıyan bir hareketliliktir. Örnek verecek olursak, piyasaya verdiğiniz dolar karşılığında Türk lirası almak istediğinizde alacağınız bu Türk lirası düşük faizli olacak ve bu durumda da hesabınızda eksi yönde bir değişiklik meydana gelecektir. Bunun tersine eğer piyasada döviz olarak düşük faizli olan Türk lirasını verip karşılığında da dolar almak istediğinizde bu hareketlilik hesabınıza artı olarak etki edecektir. Bu hareketliliklerin hepsi tek geceliktir. Ülkemizde Merkez Bankasının da uyguladığı yöntemlerden birisidir. Bu uygulama yöntemi yine Merkez Bankasından alınan faizler baz alınarak yürütülebilir.

Swapı Tercih Etmeyen Yatırımcı

Swapı tercih etmeyen insanlar bu uygulama yöntemi olmadan da yatırımlarına deva m edebilir. Bunun daha çok yani swapı daha çok faiz uygulamasına ve tek gecelik taşıma maliyetlerine izin veren yatırımcılar kullanır. Bunun aksi olarak bir yatırımcı bu tek gecelik taşıma maliyetlerini istemeyebilir ve faizsiz yatırım yapmak isteyebilir. Bu durumda da ona bu uygulama olmayan yöntemler önerilir.

İlginizi Çekebilir