Teknoloji ve Hayatımızdaki Değişim Hızı Hızlanıyor

Teknoloji ve Hayatımızdaki Değişim Hızı Hızlanıyor
0

Teknoloji ve Hayatımızdaki Değişimin Hızı Artıyor

Değişimin hızı artıyor.Bugünün yerel dilinde, paradigma kayması iki kat daha hızlı gerçekleşiyor.Bugünün teknolojisi kısa süre sonra demode olacak.Bilgi teknolojisi söz konusu olduğunda, bir yıldan kısa bir süre içinde ilerleme ikiye katlanıyor.

Bilgi teknolojisi bilgisayar, yazılım ve elektronikten daha fazlasını kapsıyor.Araştırmacılar sağlık sorunları, tıp ve ilaçlarda büyük adımlar atıyorlar.İlaçların nasıl işe yaradığını ve aslında neden işe yaradıklarını keşfediyorlar.

Bilim adamları artık insan genomu üzerinde çalışıyor.Bu bizim genetik kodumuz.Düşünün, vücut hücrelerinin bu şekilde çalışmasını sağlayan şeyin ne olduğunu keşfediyorlar. Öngörülen genom üç yıl önce tamamlandı, bu yüzden şimdi çok daha hızlı hareket edebiliyoruz.Çözebileceğimiz genetik veri miktarı her on ayda bir ikiye katlanıyor.Bir gen baz çiftinin kodunu çözmenin fiyatı bugün bir kuruşun altına düşüyor.1990’da çifti 10,00 dolar olduğu için bu çok dramatik.

Araştırmacılarımızın HIV virüsünü sıralaması on beş yıl sürdü.SARS virüsünü bir ayda dizilediler ve şimdi bir virüsü sadece birkaç günde dizileyebilirler.Artık belli başlı hastalıklarla ilgili modeller geliştirebiliriz.Kanseri, kalbi ve diğer pek çok zayıflatıcı hastalığı kabul etmemek için vücudu yeniden programlayabilmenin görüntüsü.

Aklım bana bunun gençliğimin geleceği olduğunu söylüyor.Baby Boomers gençken, insan aya gitti ve teknoloji, özellikle uzay teknolojisi bir paradigma kayması oldu.Şimdi vardiya değişti ve gelecek burada.Sizce gelecekteki değişimler nerede gerçekleşecek?

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap