Emlak Satışının En İyi Yolu

Emlak Satışının En İyi Yolu
0

Mülk Satmanın En İyi Yolu

Mülk satmanın çok önemli bazı nedenleri olabilir.Yine de bazı insanlar bazı kritik koşullar ve nedenlerin zorlamasıyla mülk satıyorlar.Maliyet kısma, sonsuza dek evden ayrılma, yeni bir ev almayı planlama ve benzeri finansal sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.

Bir kişi mülkünü satmaya karar verdiğinde,aranacak ilk şey alıcıdır.Kelimenin tam anlamıyla, ilgilenecek alıcı taraf olmadığında mülk nasıl satılabilir?

Satışa çıkarılan en yaygın mülklerden biri evdir.Satın almak için ev arayan insanların en az %70’i var.Neden?Zaten tamamen mobilyalı bir ev satın almak, sıfırdan başka bir şey olmadan yeni bir ev inşa etmenin yükünü üstlenmekten çok daha az maliyetli olacaktır.

Mülk satışı reklam gerektirir.Mülkün satıcısının bilgisi evin dışına “Satılık” tabelası asmakla sınırlıysa, o zaman çok yanılıyor demektir.

İlanmülk satmak geniş bir alanı kapsıyor.Bunu yapmanın birçok yolu var.Bunlar arasında radyo yayınlarındaki reklamlar, televizyon, ağızdan ağza reklam ve en gelişmiş yol olan internet üzerinden reklam yer almaktadır.

Siber web gücünün başlamasıyla birlikte,Giderek daha fazla insan, istedikleri bilgilere yanıt bulmak için internette geziniyor.İnternette mülk satan kişiler tarafından yayınlanan reklamları arayan potansiyel ev alıcılarının büyük bir yüzdesi de vardır.İnternette satılık mülk bulmak daha az zahmetli ve zahmetsiz olabilir.

Mülk satmayı düşünenler, mülkü gizli satmayı daha çok tercih ediyor.Neden öyle?Temsilcilerin belirli bir işlemde aracı oldukları bilinmektedir.Hizmetleri ücret gerektirir.Başkaları için mülk satışı pazarlığı yapan aracıların çoğu, satış komisyonu olarak %4’e varan oranlarda veya daha fazla ücret alır.

Mülk satıcıları, mülkün mümkün olduğunca tamamını almak ister.kendileri için kar.Zamanın çok zor olduğu bu günlerde insanların üzerinde baskı kurmaları oldukça anlaşılır bir durum.Eğilim, mal sahiplerinin mülkleri özel olarak satma yönündedir.Yani, reklamı yaparlar ve doğru ve değerli alıcıyı bulma görevini üstlenirler.

Mülk satışına neden özel olarak karar vermelisiniz?Bundan elde edeceğiniz olası avantajlar nelerdir?

Her şeyden önce, emlakçılar çok fazla satış komisyonu alıyor.Komisyon oranları %1,5 ile %4 arasında değişiyor, katma değer vergisinden bahsetmiyorum bile!Kısacası, toplam tutarın belirli bir yüzdesini emlakçıya ödemeniz istenecek ve bu sizi gerçekten hayal kırıklığına uğratacaktır.Mülkün satışının özel olarak yapılacak olması sonuca göre çok farklıdır.Bir emlakçıya ödeme yapmanıza gerek yoktur, ayrıca satın alma işleminin tüm tutarı yalnızca sizin olacaktır.

Emlak komisyoncuları mülkün değerini belirlemek için kullanılmayacaktır.Çoğu durumda, sigorta şirketleri, emlak komisyoncularının sigorta oranlarını oluşturma çabasını ve hesaplamasını takdir etmemektedir.Emlakçılar, hesaplamalarını yalnızca sattıkları diğer mülklere dayandırırlar, oysa aslında sigorta şirketlerinin hesaplamaları çok farklıdır.

Ayrıca, bu emlakçılar genellikleancak en kısa sürede alacakları komisyon tutarından sonra.Bu nedenle, mülklere çok küçük miktarlarda değer biçiyorlar, bu nedenle mülkü satma işlemi yakında sona erecek.

Bu emlakçılar genellikle kötü şöhretli olmakla tanınırlar.Müvekkillerini yanılttıkları için yetkililer tarafından suçlanan ve cezalandırılan, bu nedenle mülk sahibi açısından büyük meblağlar kaybına neden olan birçok emlakçı olmuştur.

Temel olarak, emlakçılar çıkarlarının güvenliği için hareket eder.Sırf komisyonlarını güvence altına alabilmek için alıcıları satılık mülkü satın almaya yönlendirirler.

Artık bir emlakçı çalıştırmanın dezavantajlarını biliyorsunuz.Kendi başına yapabilirsen, öyle olsun.Gayrimenkulünüzü satılık olarak ilan edebileceğiniz ve komisyon oranlarındaki yorucu masraflardan kurtulabileceğiniz birçok özel satış sitesi bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap