Peynirin Tarihi Yüzyıllar Öncesine Dayanıyor

Peynirin Tarihi Yüzyıllar Öncesine Dayanıyor
0

Peynirlerin Geçmişi Yüzyıllar Öncesine Dayanır

En son bir kaşar paketini kırarak açtığınızda;O peynirin aslında nereden geldiğini veya nasıl var olduğunu merak ettiniz mi?Bu dilimleri peynirinizin geçmişinden çok ekmeğinizin veya krakerinizin üzerine koymakla daha fazla ilgilenmiş olma ihtimaliniz yüksektir.

Ancak peynirin aslında çok eskilere dayanan uzun ve ilginç bir tarihi vardır.Mesih’ten çok daha geriye – neredeyse bildiğimiz dünyanın başlangıcına.Yediğiniz kaşar diliminin dünyadaki hemen hemen tüm uygarlıklardan daha uzun bir geçmişe sahip olduğunu düşünmek oldukça şaşırtıcı!

Peynir Tarihi Nasıl Başladı?

Antik folklor, peynir tarihinin, genç bir hayvanın midesinden yapılmış bir heybeye seyahati için süt koyan göçebe bir gezginden kaynaklandığını belirtir.O poşette hayvan midelerinde bulunan bir ürün olan ve sütün peynire dönüşmesine yardımcı olan bir enzim olan peynir mayası vardı.Bu yorgun gezgin, sütünden serinletici bir içecek almak için durduğunda, sıvının lor ve peynir altı suyuna dönüştüğünü fark etti.Her ikisinin de çok lezzetli olduğu görüldü ve peynir sevgisi doğdu.

İncil’in Eski Ahit’inde peynir ve peynir yapımına pek çok atıfta bulunularak, tarihçilerin tarihin çokpeynirin tarihi, İsa’nın doğumundan çok daha eskilere dayanmaktadır.M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanan kıvırma kapları ve M.Ö. 3500 yıllarına kadar inek sağma ve sütü kesme işlemlerini gösteren yazılı diyagramlar bulunmuştur

MÖpeynir ilk olarak Orta Doğu’da yapıldı, ancak yemeğin popülaritesi hızla Avrupa’nın çoğuna yayıldı.On üçüncü yüzyılda, çiftçi kadınları peynir üretmek için kaynaklarını birleştirmenin avantajını fark ettiler ve ortak mandıralar doğdu.Giderek daha fazla ülke peynir yapma işine girdikçe, birçok farklı peynir çeşidi ortaya çıktı.

Orta Çağ’da keşişler de peynir yapma alanına girdiler.ve bugün sahip olduğumuz birçok peynir çeşidi için onlara güvenebiliriz.Peynirin tarihi, peynirlerin çiftlikler yerine fabrikalarda yapılmaya başlandığı on dokuzuncu yüzyıla kadar devam etti.Bugün keyifle tükettiğimiz peynir çeşitleri, dünyanın çeşitli bölgelerinin peynir yapımında büyük başarı ve lezzet katkıları ile kendi ellerini denemelerine bağlanabilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap