ABD Ekonomisinin Nitelikli Yabancı İşçilere İhtiyacı Var

ABD Ekonomisinin Nitelikli Yabancı İşçilere İhtiyacı Var
0

ABD Ekonomisinin Nitelikli Yabancı İşçilere İhtiyacı Var

Göç politikasıyla ilgili son tartışmalar, genellikle göçmenleri, sınırlarımızı teftiş olmaksızın dolduran belgesiz, eğitimsiz insanlar olarak tasvir ediyor.

Bu ülkeye giren pek çok göçmen, ekonomimizin birçok sektöründe temel hizmetler sağlayan vasıfsız işçiler olsa da, göçmenlik tartışmasında eşit derecede önemli olan, becerileri ekonomide hayati bir rol oynayan yüksek eğitimli yabancı profesyonellerdir.ekonomimizin zenginleştirilmesi.

ABD ekonomisi son 50 yılda önemli ölçüde değişti.Artık bir zamanlar olduğumuz mavi yakalı millet değiliz.Üretimden bilgiye dayalı bir ekonomiye geçiş, vasıflı teknik işçiler için artan bir talep yarattı.Bu talebe bilim, mühendislik ve teknoloji alanlarında derece arayan yerli öğrencilerin sayısındaki düşüş eşlik etti.

Prestijli lisansüstü kurumlarımız şu anda 1000’den fazla yabancı uyruklu yetiştiriyor.Bu alanlarda ABD vatandaşları.İşgücü sıkıntısını hafifletmek için ABD’li işletmeler, yabancı uyruklu ek profesyonelleri işe alabilmeli ve işe alabilmelidir.

Benzersiz avantajlardan yararlanmak için şirket içinde eğittiğimiz eğitimli profesyonelleri elimizde tutmalıyız.sahip oldukları beceriler.En iyi ve en parlak işçileri kendi ülkelerine geri göndererek yalnızca kendimiz için rekabet yaratmış oluyoruz ve böylece Amerika’nın ekonomik nüfuzunu azaltmış oluyoruz.

Son derece yüksek sayıyı artırmak içinBu ülkedeki vasıflı profesyoneller için, istihdama dayalı göçmenlik sisteminde reform yapmak ve ABD şirketlerinin yasal olarak uzmanlaşmış işçileri istihdam edebilmeleri için yeterli miktarda yol sağlamak gerekiyor.Verilen uzman işçi vizelerinin sayısını artırmalıyız.

H-1B vizeleri veya geçici vasıflı işçi vizeleri şu anda yılda yalnızca 65.000 ile sınırlıdır.Yine de, bu “sınır”a birkaç ay içinde ulaşılıyor ve ABD işletmelerinin mali yılın geri kalanında yabancı uyruklu profesyonelleri işe alması yasak.

Aynı zamandazaman, ABD’li öğrencilerin işe alımını ve eğitimini artırmalıyız.H-1B vizeleri bu süreci hızlandırır;H-1B vizeleri için işlem ücretlerinin büyük bir kısmı, ABD’deki öğrencilerin bilim ve teknoloji alanında eğitim ve öğretimine yöneliktir.

Kaliteli çalışanların göz ardı edilmemesi önemlidir.kapsamlı göçmenlik reformu ile ilgili mevcut tartışma.H-1B vize üst sınırını yükseltmek, dünya pazarındaki liderliğimizi sürdürmek için hayati önem taşıyor.Yabancı uyrukluları bünyemizde tutarak, ABD işletmelerinin kendi alanlarında en kalifiye işçilere sahip olmasını sağlayabilir ve Amerika’nın giderek daha rekabetçi hale gelen küresel ekonomide üstünlüğünü korumasına yardımcı olabiliriz.

Deborah Notkin,amerikan göçmenlik avukatları derneği.- NU

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap